pondělí 23. dubna 2012

Japonsky sofistikovaná sexuální historie

Džuničiró Tanizaki - Klíč 

Originální název: Kagi
Překlad: Vlasta Winkelhöferová
Rok vydání: 2011 (originál vydán 1956)
Počet stran: 152
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Nakladatelství: BRÁNA, a.s.
Obálka: Martin Zhouf

Bezdějová forma
V kjótském městském obvodu Sajkó žije relativně spokojený manželský pár - pětašedesátiletý muž se svou ženou Ikuko, jíž je čtyřicet pět. Oba si od Nového roku píší deník, v němž se vypisují z emocí a zejména z problému společného intimního soužití, zároveň jsou ale oba pevně přesvědčeni, že ten druhý jejich deník za jejich zády čte.

Džuničiró Tanizaki je mnohými označován za nejvýznamnějšího japonského autora 20. století. Je to Pan spisovatel a tak asi pro svůj úspěch nepotřebuje žádný zásadní děj. Nebo alespoň tak se mi to zdá. Klíč je totiž opravdu nádherně napsaná kniha, nicméně na 145 stránkách čistého textu se na můj vkus událo příliš málo. Naštěstí ale poslední část knihy skutečně stála za to, většina věcí se vysvětlila a tak se z obyčejného deníčkářství stává vcelku slušná novela.Nádech japonské kultury
Celý text je vysoce sofistikovaný a absolutně ničím nepřipomíná většinu současných japonských spisovatelů, vyjma snad tématu - sex se objevuje ve větší či menší míře téměř u každého z nich. Nicméně zde je vše popisováno velmi vkusně a umělecky. Je skutečně zážitek Klíč číst.
Jelikož se děj odehrává v padesátých letech, z celého díla přímo čiší nádech japonského života a kultury. Ať už názvy, jídlem nebo popisovaným způsobem oblékání, do tehdy ještě tradičního kimona.

Šokující zpověď aneb protiklady se (ne)přitahují
Kniha v době svého vydání v Japonsku zvedla vlnu nevole a kritiky. V tomto ohledu je zpověď manželského páru skutečně otevřená a chápu, že v minulém století byla po tolika uzavřených klasicích označena až za pornografickou. Pozorný čtenář si ale všímá i skrytých náznaků, z nichž následně seskládá mozaiku příběhu, ve kterém ve skutečnosti nejde jen o sex.
Mladá, konzervativní, přísně vychovávaná a přesto velmi náruživá. Přesně taková je Ikuko. Její choť je naproti tomu intelektuální, otevřený ve věcech manželského intimního soužití, ale vlivem svého věku své ženě nedostačující. A z tohoto prostého důvodu se rozbíhá kolotoč křehké nejistoty, snahy vyjít si vstříc, intrik a v neposlední řadě i toho sexu.

Čtenářská lahůdka pro gourmety
Co naplat, Klíč je jedinečná záležitost, ale je třeba umět číst mezi řádky. Rozhodně bych jej nedoporučila méně zkušenému čtenáři. Puritánům může přinést buď trochu tolerance a nebo může naopak pohoršit. Mistrný psychologický podtext přinese čtenářské uspokojení, přesto však je svým velmi rozvleklým rozjezdem a spádovitým koncem spíše jednou z mnoha.

Celkové hodnocení: 7/10

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!