pátek 18. května 2012

Jeden z těch slavnějších smolařů

Kingsley Amis - Šťastný Jim

Originální název: Lucky Jim
Překlad: Kateřina Hilská
Rok vydání: 2011 (originál vydán 1956)
Počet stran: 294
Vazba knihy: Vázaná
Nakladatelství: Plus
Obálka: Tomáš Pernický

Nový překlad, nové vydání
Slavný debut Kingsley Amise vypráví příběh univerzitního profesora Jamese Dixona. Jim je nenapravitelný smolař a dobrák a většinou ani ne vlastní vinou se dostává do zapeklitých situací. V roce 2011 jeho osudy ožily ve zbrusu novém překladu. Ten mě úplně nenadchl, ale bohužel nemám srovnání a proto nemohu říct, zda je těžkopádnost knihy vinou autora či překladatelky.

Proto začněme s obecnými věcmi. Kniha se nečte úplně dobře, je, jak už jsem řekla, trochu těžkopádná Nicméně jde v podstatě jen o to, aby si čtenář zvykl na tento zvláštní styl a ve výsledku to ani nevadí. Jednoduše proto, že je Dixon zatraceně sympatická postava.Svět je malý... A o trapné excesy v něm není nouze
O tom by Jimmi Dixon mohl vyprávět. Buď se opije a zdemoluje pokoj a nebo spíská zase něco jiného. Nemyslí to špatně, jen je prostě asi od přírody nešikovný a štěstěna ho nemá úplně v lásce. Kniha je proto skutečně nabita vtípky a zábavnými situacemi. Musím však uznat, že dost z nich jsou jen laciné a předvídatelné pokusy o humor, který je na mě asi příliš prvoplánový na to, abych se smála nahlas. Na druhou stranu jsou tam i silnější místa - zejména již zmíněné zdemolování pokoje a pak také Jimův veřejný projev.

Konec dobrý, všechno dobré
Kniha je rozhodně tou pravou oddechovkou pro náročnější čtenáře, jelikož ne každému (natož nečtenáři) sedne styl, kterým je psána. Potěší určitě příznivce správně dobrých konců. Já osobně je úplně nevyhledávám, preferuji otevřenější konce, kdy může fantasie pracovat. Na druhou stranu ale po 290 stránkách čtení o tom, jak se Jimovi nic nedaří, mu ten happy-end prostě přejete.

Není to vyloženě líbivá záležitost, ale dá se v ní najít docela dost. Rozhodně doporučuji nevzdat se po první kapitole, protože to nejlepší teprve přijde. A taky radím překousnout občasná hlušší místa, protože alespoň za dočtení Šťastný Jim rozhodně stojí!

Celkové hodnocení: 7/10


Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!