pondělí 4. června 2012

Absurdní zážitky v absurdní zemi

Boris Vian - Podzim v Pekingu

Originální název: L'Automme à Pékin
Překlad: Tomáš Kybal
Rok vydání: 2011 (originál vydán 1947)
Počet stran: 223
Vazba knihy: Vázaná
Nakladatelství: Argo
Ilustrace: Pavel Růt

Absurdní próza nemusí být nuda
Skupina velmi různorodých postav se dostává do Exopotámie, zvláštní pouštní země, kde bez nějakého známého důvodu staví železnici. Mezi jednotlivými aktéry se odehrávají nejen romance, ale i tragédie a jelikož je Boris Vian mistr ve svém oboru, není nouze o emoce.

Pro začátek je nutno podotknout, že vlastně nikdo neví, proč autor svůj (podle spisovatele Raymonda Queneaua velký a nedoceněný) román vybral právě takovýhle název. Příběh se totiž neodehrává na podzim a už vůbec ne v Pekingu. Předpokládám však, že pokud se začtete, určitě tenhle malý šprým Vianovi odpustíte, protože se jednoduše budete bavit.Specifická struktura příběhu - polovina úspěchu
Příběh je strukturován velmi zajímavě. Nejprve se v částech A, B, C a D seznámíme s ústředními aktéry celého díla. Uznávám, že to může být zprvu trochu matoucí, když najednou přeskočíte do části, kde se nenachází ten, o kom jste četli před chvílí. Ale to vůbec nevadí, ono totiž zmatená je celá kniha, v dobrém slova smyslu.
Následně si v několika Větách můžeme přečíst celý příběh, který se udál od příjezdu hrdinů do Exopotámie. Vian je navíc skvěle glosuje během meziher mezi jednotlivými Větami. Kapitoly nejsou dlouhé, což navyšuje čtenářský komfort.

Zábava pro každého? Asi ne úplně...
Mě si Boris Vian získal pro svůj zábavně ironický styl psaní, který se přímo hemží absurdními vtípky. Nikdy nevíte, co zamýšlí se svými postavami a tak nezbývá než číst a číst. Upřímně řečeno si ale nejsem jistá, zda je právě absurdní humor šálek čaje opravdu každého. Nicméně pokud jste na tuto vlnu naladěni, čtení si rozhodně užijete!
Moc se mi líbí, jak kniha vyvolává emoce - chvíli se smějete nahlas, pak se vám dělá špatně a nakonec vás chytne smutek a nostalgie. Pro mě osobně zábava, ale nijak prvoplánová, neb ukrývá podprahové významy.

Doporučuji všem, kteří se nebojí zkusit něco nového, případně se začíst do absurdity, která je však na rozdíl od některých jiných velmi čtivá!

Celkové hodnocení: 9/10

3 komentáře:

  1. Tak musím říct že tento styl psaní by rozhodně nebyl nic pro mě ale tak jsem ráda že se ti kniha líbila a že jsi se v ní neztratila:-)

    OdpovědětVymazat
  2. Musím se bohužel připojit k Melisse, tenhle styl psaní taky nic pro mě. Ale komu se tenhle styl líbí tak si knihu určitě užije jako ty :) Číst takové knihy, tak si ji po tvé recenzi určitě přečtu :) Moc pěkná :)

    OdpovědětVymazat
  3. Taky nevim, jestli uplne pro me, ale recenze me nahlodala:-)

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!