středa 6. června 2012

Syndrom OPČM (Odhodlání provést částečnou pitomost)

Tony Hawks - Okolo Irska s lednicí

Originální název: Round Ireland with a Fridge
Překlad: Martina Löflerová
Rok vydání: 2005 (originál vydán 1998)
Počet stran: 356
Vazba knihy: Vázaná
Nakladatelství: Maťa (edice Cesty tam a zase zpátky)
Obálka: Marek Naglmüller

!Omlouvám se za rozpixelovanou fotku, ale ostatní byly malé!

Alkohol přináší pravdu... A občas i překvapení
Autor v předmluvě sám přiznává, že není alkoholik a od přírody není ani sázkař. Přesto se ale jednoho dne po party probudil a vedle hlavy na něj čekal papírek s uzavřenou sázkou.

"Když jsem se ráno probudil ve stavu, který věrně připomínal události předešlé noci, našel jsem vedle své postele tento lístek:
'Tímto uzavírám s Tony Hawksem sázku o částku jednoho sta liber, že nedokáže během jednoho kalendářního měsíce procestovat Irsko stopem a s ledničkou.'
Následoval Kevinův podpis a pod ním nečitelný klikyhák, který - jak jsem předpokládal - byl můj. A tak byla sázka uzavřena."
-  citace z knihy

A tak Tony kupuje malou ledničku a vydává se na cestu. Díky show v rádiu se o jeho cestě dozvídají stovky lidí a tak se z celé cesty a jedné pitomé sázky stává senzace pro celé Irsko. Kniha je rovněž doplněna fotografiemi.


Nečekejte závratný děj či pointu
Od začátku byste měli vědět, že se nejedná o typicky beletristickou prózu. Je to totiž reportáž, nicméně napsaná tak, že nenudí a je velmi čtivá a zábavná. Reportáž jakožto z větší části publicistický styl popisuje skutečné události, proto kniha nemá zápletku, prostě jen popisuje Tonyho cestu. A popisuje ji dobře, svůj úkol tak plní víc než na sto procent, jelikož vám ve finále pointa nebude chybět.

Anglický humor není pro suchary!
Všechny mýty o anglickém humoru, které znáte, se po dočtení téhle knihy rozplynou. Humor je skutečně trochu suchý a břitký, ale málokdy se mi stává, že se u nějaké knihy směji nahlas. U "Ledničky" se mi to však stávalo nezřídkakdy. Navíc je opravdu velmi čtivá, jak jsem se přesvědčila nejen u sebe, ale i u přítele a kamarádky, která sice jen nakoukla, ale prý ji to zaujalo.

Syndrom OPČM aneb šílenosti mají pré
Syndrom Odhodlání provést částečnou pitomost občas postihne každého z nás a já po dočtení přímo zatoužila jet do Irska a začít stopovat. Prostřednictvím Tonyho se totiž dozvídáme spoustu zajímavých věcí o kultuře a mentalitě Irů.
Celkově mi Okolo Irska s lednicí přijde jako moderní a sofistikovanější Na cestě od Jacka Kerouaca. Doporučuji snad každému, protože až na jeden malý (velký!) problémek s překladem (Věta "Sedl jsem si a čekal, že někdo z nich bude tak laskav, že my nabídne svůj šálek čaje." mě vážně znechutila) má pro mě totiž kniha všech pět Pé, výborně pobaví a přinese i ponaučení.

Celkové hodnocení: 9/10 (kdybych nenašla tak hnusnou hrubku, dala bych plný počet)


Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!