středa 4. července 2012

Když je vám jedenáct, život může být peklo

Jeff Kinney - Deník malého poseroutky 1 

Originální název: Diary of a Wimpy Kid
Překlad: Veronika Volhejnová
Rok vydání: 2009 (dotisk 1. vydání 2011, originál vydán 2007)
Počet stran: 218
Vazba knihy: Vázaná
Nakladatelství: CooBoo
Ilustrace: Jeff Kinney

Čas začít si psát deník
Gregovi je jedenáct a jeho máma dostane skvělý nápad - pořídí synkovi sešit, do kterého si může vypisovat svoje zážitky. Na to Greg přistoupí, ale proboha, jen ať na tom není napsáno DENÍK!
No, samozřejmě že je. Tak teď má Greg plno práce nejen s tím, aby stíhal všechno pečlivě zaznamenávat, ale ještě také s tím, aby svoje zápisky dokázal uchránit před lidmi ze školy. Přece není žádná baba!Vtip a zábava pro začátečníky
Pokud váš sourozenec/potomek/vnouče nechce číst a je mu kolem deseti let, Deník malého poseroutky je ta správná volba. Obsahuje totiž poměrně málo textu - velká písmena, mezery mezi řádky a navíc na každé straně alespoň jeden obrázek. Navíc je text nenáročný - spousta vtípků mířených na cílovou skupinu a frajerský tón, přesně takový, jaký většinu takových dětí zrovna láká.
Knihu jsem četla za účelem zkoušky, co v ní vlastně je, jelikož ji nejprve četl mladší bratr a byl naprosto nadšený.

Deníkové zápisky, nikoliv pohádka!
Asi nejvíc mi na celé knize nesedělo, že chyběla dějová linie. Což se ale dá omluvit, zejména vzhledem k tomu, že je to přeci jen deník a ne pohádka či klasický román. I v tom ale pro děti může být kouzlo a co víc, podporuje to kreativitu, kdekdo po dočtení zatouží mít svůj vlastní deník. To CooBoo a potažmo i autor dotáhli k dokonalosti vydáním knihy "Můj vlastní deník malého poseroutky", ale to je zase jiná stránka věci.

Bohužel, pro většinu vtípků v knize už jsem neměla pochopení, přeci jen mi není 11 a kluk taky nejsem. Na druhou stranu ale musím uznat, že je kniha navzdory nižší věkové cílové skupině velmi čtivá a také je to výborný relax či oddech od namáhavější literatury.

Jako startér paráda, no ne?
Největší kouzlo téhle knížky bych viděla opravdu v tom, že ke knížce připoutá i odpůrce čtení a navíc mi přijde obsahově naprosto adekvátní k věku cílové skupiny. Rozhodně v tom vidím menší pohromu než ve Stmívání, které plní stejnou funkci.
Je to určitě knížka, kterou bych doporučila všem malým začínajícím čtenářům. Jen ať zjistí, jaká je čtení nádhera!

P.S. Je super, že držíme originální obálku!

Celkové hodnocení: 10/10 (pro cílovou skupinu)

1 komentář:

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!