pátek 6. července 2012

Knižní choutky v 55 bodech

Další možností toho, jak mě poznat a nebo jak poznat mé čtenářské návyky. A nebo prostě jen fikaná náplň letních dnů, během kterých jsem na táboře :-)


1. Oblíbená kniha z dětství?
Veverčák a mravenec od Toona Tellegena, asi nikdy nezapomenu na to, jak jsme v Praze s mamkou procházely knihkupectví a mně tahle knížka padla do oka. Mamča tvrdí, že nevěřila, že mě bude bavit (jo, ty pohádky jsou tam opravdu divné!), ale že za nějakých 45 korun (sleva) mi udělá radost. Nedala jsem ji z ruky, milovaná knížka!
Pak ještě určitě Nekonečný příběh, Děti z Bullerbynu (a vůbec všechny knížky od Astrid Lindgrenové), Hrochoslon, Domov pro marťany...

2. Co právě čteš?
Jack Kerouac - Dharmoví tuláci
Vyhrála jsem ji v sázce s přítelem a přišla mi jako naprosto vhodná vzhledem k velikosti, vazbě i tématu jako literatura na tábor :-)

3. Máš právě nějakou rezervaci v knihovně?
Zrovna teď ne, ale jinak se sem tam nějaká vyskytne. Teď už snad méně často, zřídila jsem si kartičku do pražské knihovny.

4. Knižní zlozvyk?
Čtení si na záchodě (stále dokola dívčí romány), pak taky musím přestávat číst vždycky buď na konci kapitoly nebo alespoň na konci odděleného odstavce. A přiznávám, jsem barbar a nečtu předmluvy a doslovy.
Dřív jsem se ráda koukala na poslední stránku a přeskakovala nudné pasáže, toho už jsem se snad zbavila :-)

5. Co máš právě půjčené z knihovny?
Momentálně nic, pokud přítel vrátil Nad jedním světem od J.H.Krchovského.


6. Máš čtečku e-knih?
Jakožto správný knihomol miluji vůni a šustění papíru, navíc jsem trošičku fetišista přes obálky knih. Ale čím víc o tom přemýšlím, tím víc se ke čtečkám stavím kladně. Takže rozhopádně bude, napíšu si Ježíškovi!

7. Preferuješ číst jen jednu, nebo více knih najednou?
Snažím se číst vždy jen jednu, ale pokud není zbytí, čtení třeba přeruším, abych stihla přečíst co potřebuji. Dřív jsem čítávala víc naráz, ale pak se mi také často stávalo, že jsem nedočetla ani jedno a tak...
Občas se ale i taková situace naskytne. Snažím se to ale co nejvíce omezovat.

8. Změnily se tvé čtenářské návyky od té doby, co jsi začal blogovat?
Mé čtenářské návyky se změnily především od té doby, co navštěvuji dospělé oddělení v knihovně. V dětském jsem byla zvyklá nabírat deset knih na týden, teď se ta frekvence trošku zpomalila - do deseti knížek za měsíc. 

9. Nejhorší kniha, kterou si letos přečetl?
Nejhorší je moc silné slovo, spíš mě prostě nezaujala. Byl to Pentagram od Jo Nesbo a četla jsem ho, abych pochopila, proč to teď tak frčí. Bohužel mi to přišlo moc roztahané, spíš průměrná detektivka a i těžkopádně napsané.

10. Oblíbená kniha, kterou si letos přečetl?
Nevím, jestli už oblíbená. Spíš možná co mě nejvíc nadchlo, zaujalo. Takže určitě Racek od Čechova. Pak Pravidla moštárny, Konec stříbrného věku, Svět podle Garpa, knížky od obou Murakamiů... Od začátku roku jsem přečetla 61 knížek, na konci roku by tedy tenhle seznam byl mnohem delší.

11. Jak často čteš knihy mimo svého oblíbeného žánru?
Nežánruji. Dřív jsem se vyhýbala fantasy a sci-fi, ale teď jsem se rozhodla, že budu číst všechno, abych měla pořádný přehled.

12. Čteš někdy stejnou knihu dvakrát
Čtu. I když poslední dobou spíš čekám až bude čas přečíst si ty skvosty, co mám v knihovně znovu. Víckrát jsem četla (krom Harry Potterů a dívčích románů od Lenky Lanczové) ještě Sofiin svět, Proměnu, Malého prince...

13. Dokážeš číst v autobuse?
V autobuse, vlaku, metru, tramvaji, letadle a teď už i v autě. A jsem za to ráda, nejlepší využití mrtvého času během cestování.

14. Oblíbené místo na čtení?
Mimo dopravních prostředků postel. Ale jinak na tom tolik nezáleží, jsem schopná si číst téměř kdekoliv, hlavně když můžu číst :-)

15. Zásady při půjčování knih?
Žádné nemám. Jen se snažím nepůjčovat si moc tlustých knih najednou, ale za poslední dobu jsem opět navýšila své čtenářské tempo, takže asi i tahle "zásada" padá.
A když půjčuji já někomu své knihy, pak je zbavuji papírového přebalu (pokud mají) a obalím je igelitovým přebalem na sešity.

16. Děláš knihám oslí uši?
Ne a když nějaké vidím, narovnám je. Oslí uši se dělají jen učebnicím, samy od sebe, pochopitelně.

17. Píšeš si na okraje stran poznámky?
Do knih se nepíše! A ani nekreslí! Dělávala jsem to jako malé špuntě, když jsem si nevhodně vybíjela svůj netalent na kreslení.

18. A do učebnic?
V těch se spíš podtrhává a zvýrazňuje. I když taky už moc ne. Do učebnic angličtiny a francouzštiny si občas kreslím a píšu přeložená slovíčka a důležité fráze. Ale vždycky jen tužkou!

19. V kterém jazyce čteš nejraději? V kolika dohromady to zvládneš?
Nejraději čtu samozřejmě česky, je to nejpohodlnější. Zvládám i anglicky, slovensky a snad i francouzsky.

20. Co musí kniha mít, aby sis ji zamiloval?
Musí mít nápad, myšlenku. Vítám zábavné knihy a knihy s kouzlem, co pohladí po duši. A samozřejmě by měla být hezky vydaná, na to si tak nějak potrpím a když si nějakou knihu oblíbím a toužím ji mít doma, rozhoduji se i podle toho, jak je vydaná. Ale nelze to samozřejmě globálně říct, sama nevím, kdy mě co nadchne, zaujme, kdy se mi která knížka vryje do duše...

21. Co musí kniha mít, abys ji doporučil dál?
Strašně záleží na tom, komu bych doporučovala, nedělám to totiž moc ráda, většinou se bojím, že doporučím něco, co se ve výsledku nebude líbit. 
Když se mě kamarádky ptají, jakou knihu si přečíst, určitě jim nedoporučím svého milovaného Kafku nebo Kyselinovej test, protože jsou to knížky čtenářsky náročné. 
Pokud se mě tedy ptá člověk, který zase tolik nečte, snažím se doporučovat podle rozsahu, čtivosti a nápadu. Obecně spíše líbivé knížky.
Naopak lidem, u kterých vím, že jsou zdatní čtenáři (například přítel), se nebojím doporučit skvosty čtenářsky náročnější. Takovým lidem ráda doporučuji Mistra a Markétku :-)

22. Oblíbený žánr?
Nežánruji, neškatulkuji. Nebo se o to alespoň snažím.

23. Žánr, který čteš nejméně (ale chtěl bys víc)?
Viz odpověď výše. 

24. Nejvíce inspirativní kniha, kterou si letos četl?
Každodenní inspiraci mi přináší Meditace od Dalajlámy...

25. Oblíbená svačinka ke čtení?
Když už tak cokoliv :-)

26. Jak často vybíráš knihu podle obálky?
Nevybírám. Podle obalu si vybírám jen knihy, co si chci koupit, jinak na tom nesejde. Ale prostě ve své sbírce se snažím mít co nejpěknější knihy na pohled.

27. Jak často souhlasíš s negativní knižní kritikou?
Ne vždycky si čtu recenze a kritiky. Většinou se toho snažím před přečtením knihy vyvarovat, abych si na ni mohla udělat vlastní názor... I když lehkému strachu před čtením knihy, o které všude slyšíte, že je špatná, se ubránit nelze.

28. Co psaní negativních recenzí?
S recenzemi teprve začínám, ale myslím si, že vyloženě negativní recenze (kritika) není úplně správná věc. Na jakékoliv knížce se dá najít alespoň jedno pozitivum, pevně tomu věřím. Nerada označuji knihy za odpad!

29. Pokud by si mohl číst v dalším cizím jazyce, který by sis vybral?
Když pominu Angličtinu a Francouzštinu, které snad jakžtakž ovládám, tak ještě Ruštinu, kterou se učím. Jinak bych strašně moc chtěla umět japonsky, abych si Murakamiho mohla přečíst v originále :-D

30. Největší knižní výzva?
Určitě to bylo Jméno růže a jsem ráda, že jsem se s ním popasovala.

31. Největší knižní výzva, do níž se stále bojíš jít?
Knihy od Tolstého, jelikož se obávám rozsahu, není na to moc čas. Pak také Doktor Živago, ale k tomu se snad odhodlám v létě. No a Chrám Matky Boží v Příži, ale ten taky snad brzy zmáknu.
Ale zatím jsem ještě nedospěla k Babičce a po pravdě řečeno ji trohu bojkotuji...

32. Oblíbený básník?
Poezii příliš nevyhledávám, ale když už, tak Krchovský, jeho verše jsou zábavné. Zaujal mě i Allan Ginsberg a jeho Kvílení, co se týče sbírek tak klasika - Máj a Kytice. Také mám ráda verše od Shakespeara a nebo underground v podání J.H.Krchovského.

33. Kolik knih si obvykle půjčuješ z knihovny?
Záleží, většinou tak tři čtyři na jednou, ale neustále dopůjčuji a plynule vracím.

34. Vrátil jsi už knihu do knihovny, aniž si ji přečetl?
Dřív hodně, teď už méně. Naposledy to byla asi Kniha snů od Kerouaca.

35. Oblíbená knižní postava?
Saturnin, Nina Zarečná, Boris Trigorin, Fialka ze Sputniku, Mari z Afterdarku, Sofie Amundsenová, Kňour, asi i Řehoř Samsa nebo Malý princ. K srdci mi jich přirůstá plno..

36. Oblíbený knižní záporák?
Nemám ráda, když jsou postavy černobílé, proto neuznávám záporné a kladné postavy. Když už ale, tak asi pan Wolland z Mistra a Markétky, geniální postava - charismatický pán pekla.

37. Knihy, které si obvykle beru na prázdniny?
Ty, co zrovna chci přečíst. Snažím se naplánovat si to tak, abych si s sebou nebrala příliš tenké knížky, co se hned přečtou. Letos to bude Doktor Živago a nejspíš i nálož anglických a francouzských knih, abych rozšiřovala slovní zásobu. Dál taky Janu Eyrovou a tak...

38. Nejdelší doba, kterou jsi nečetl?
Netuším... Měla jsem před pár lety určitou pauzu, kdy mi čtení moc nešlo, ale nevím.

39. Kniha, kterou si nedokázal / nemohl dočíst?
Kniha snů od Kerouaca, Červený a černý od Stendhala, Lolita od Nabokova, Zelená tvář od Meyrinka... Sem tam se nějaká vyskytne.

40. Co tě dokáže při čtení vyrušit?
Záleží na tom. U některých knih mě nevyruší ani když na mě někdo mluví. Ale třeba u Jména růže mi dělala problém i jindy bezproblémová hudba.

41. Oblíbená filmová adaptace?
Kytice a to i přes drobné nedostatky, mám k ní určitý vztah,
Bílý Oleandr, ale to možná proto, že jsem jej dřív viděla než četla.
Svět podle Garpa - velké překvapení a následně i nadšení, výborně zpracované!

42. Adaptace, která tě totálně zklamala?
Máj, ten jsem ani nedokoukala, no a pak taky Přelet nad kukaččím hnízdem - pro někoho nejlepší film všech dob, pro mě slabá náhražka kulhající za perfektní knižní předlohou. Jinak jsem spíš předem smířená s tím, že knize se adaptace nevyrovná.

43. Jak často čteš spoilery?
Vzhledem k faktu, že si spoustu knih půjčuji poté, co je probereme ve škole, se jim čas od času nevyhnu. Ale zejména japonské autory si čtu a půjčuji takříkajíc "na slepo".

44. Nejvíce peněz, které si najednou utratil v knihkupectví?
Knihy kupuji po jedné... Ale když jsem onehdy nakupovala na Vánoce, platila jsem kolem 600...

45. Jak často knihou před čtením listuješ?
Nejprve jen abych viděla vydání, pak abych viděla rozsah kapitol a členění odstavců. Během čtení často listuji, abych zkontrolovala, jak na tom jsem, kolik mi ještě zbývá, kolik jsem přečetla.

46. Důvod, pro který bys v polovině knihu vzdal?
Příliš roztahaný děj bez pointy, kdybych se nemohla začíst, nebo kdyby mě extrémě štvali hlavní hrdinové. Ale poslední dobou se snažím knihu dočíst i před odpor...

47. Máš rád knihy uspořádány?
Ano a knihovnu si pravidelně upravuji, otírám od prachu atp.

48. Skladuješ knihy, nebo je po přečtení posouváš dál?
Nerada posouvám dál, takže jednoznačně skladuji.

49. Jsou knihy, kterým se vyhýbáš?
Babičce se vyhýbám a pak také poezii.

50. Kniha, která tě rozesmála?
Saturnin, bez debat!

51. Kniha, která tě rozhněvala?
Takové emoce většinou u knih neznám :-) Ale hněvala jsem se nad nespravedlností občas u Tisíce planoucích sluncí.

52. Kniha, která tě rozplakala?
Zatím žádná, ale u Tisíce planoucích sluncí jsem měla na krajíčku.

53. Kniha, od níž si neměl žádné očekávání, ale nakonec se ti líbila?
Sběratel od Johna Fowlese, jednoznačně. Taky jsem nic moc neočekávala od Konce stříbrného věku a nakonec mě naprosto odzbrojil!

54. Kniha, od níž si očekával hodně, ale nakonec se ti vůbec nelíbila?
Lolita a za poslední dobu také Betonová zahrada.

55. Oblíbené čtení na odreagování?
Sofiin svět, pohádky, Kyselinovej test a v neposlední řadě také Beatles jejich vlastními slovy

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!