čtvrtek 16. srpna 2012

Jaké by to bylo, kdyby byli všichni krásní

Boris Vian - Zabte ošklivé

Originální název: Et on tuera tous les affreux
Překlad: Vladimír Landa
Rok vydání: 2007 (originál vydán 1990)
Počet stran: 160
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Nakladatelství: Jota
Obálka: Jiří Mičkal

Vítejte v Absurdistánu
Rock Bailey je krásný, mužný a o ženy nemá nouzi. Rozhodl se ale, že se svým poprvé počká až do dvaceti let a jelikož tuto metu dovrší až za půl roku, nedá se nic dělat. Přestože je samotář, jednoho dne zatouží po společnosti a tak se vydá s přáteli do baru. Nevinná cigareta však spustí sled bizarních událostí a Rock spolu s několika přáteli má plné ruce práce s vyšetřováním podivné vraždy, která je evidentně zapletená do partičky, která Rocka omráčila a chtěla zbavit poctivosti.

Boris Vian tento román publikoval pod svým pseudonymem Vernon Sullivan a jako by tím chtěl nastínit obsah díla - třeskutě vtipné, kousavé, groteskní a velmi satirické. Podtitul navíc dodává 'crazy crimi erotic science & politic fiction', čímž naprosto dokonale vystihuje celý potenciál díla.Zábava a napětí na každé stránce
Od první stránky se sem tam zasmějete, ono není divu, kniha je psaná ich formou a tak je skutečně velmi zábavné číst Rockovy skromné poznámky na bezchybnou anatomii těla. Kromě vtípků se ale s postupem kapitol rozvíjí zajímavá zápletka, přímo detektivní. Ne, že byste napětím nedýchali, ale rozhodně budete zvědaví na to, jaká kulišárna za tím vším je. A vyvrcholení stojí rozhodně za to!

Drobné kazy co zamrzí
Menším nedostatkem pro mě byl fakt, že jsem se nezvykle dlouho (na Viana) začítala. Ono to možná bude tím, že již od první kapitoly je nám představena celá plejáda postav, no a když se o nich mluví jednou křestním a jednou příjmením, neubráníte se jistému zmatku, než si pospojujete, kdo je kdo. Zároveň mě dost mrzelo (a to tedy nevím, jestli není chyba spíše překladu) střídání minulého a přítomného času. Nevím no, prostě mi nesedí, když je napsáno:
"Ahoj," řeknu. Policista se na mě usmál a pozdrav opětoval.
Nicméně tato drobná vada na kráse rozhodně nezničí celkový dojem.

Zabte ošklivé je rozhodně počtení na dlouhý večer, na zbavení nudy, či prostě pro touhu pobavit se inteligentním humorem. A mimochodem, nezapomeňte na to, že je to všechno s notnou dávkou nadsázky, bez níž kniha snad ani vážně brát nejde :-)

Hodnocení: 9/10

2 komentáře:

  1. Pěkné stránky a hlavně moc dobrý výběr knih. Dalo mi dost zabrat najít blog o knížkách, které by stálo za to přečíst.. Většinou všichni čtou samé fantasy a knížky odrazující mě už jenom krátkým popisem..

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Moc děkuji za komentář, opravdu mě potěšil :-)

      Vymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!