čtvrtek 30. srpna 2012

Sympatický ex-podvodník znovu na scéně, tentokrát jako bankéř

Terry Pratchett - Nadělat prachy

Originální název: Making money
Překlad: Jan Kantůrek
Rok vydání: 2008 (originál vydán 2007)
Počet stran: 512
Vazba knihy: Brožovaná
Nakladatelství: Talpress
Obálka: Paul Kidby


A to už si Vlahoš myslel, že bude mít nadosmrti klid...
S Vlahošem von Rosretem už jsme se na stránkách Zeměplošského cyklu setkali v knize Zaslaná pošta. Poštovní úřad pod jeho vedením vzkvétá, ale on sám se začíná nudit. Jeho přítelkyně Bodlina (jinak známa jako Krasomila Adoráta Srdénková) je zase kdesi v trapu, kde pro Společnost hledá golemy. Na(ne)štěstí si však Vlahoše vyžádá lord Vetinari s prosbou, zda by nechtěl vzkřísit i největší bankovní úřad v Ankh-Morporku. Vlahoš odmítá, ale následně umírá jeho ředitelka, Geňa Opulentová a ve své závěti Rosretovi nejen že odkazuje vlastnictví banky, ale i pana Pedanta, psíka, který je oficiálním ředitelem banky. Vlahoš tak nemá na vybranou, musí se podřídit. A aby toho nebylo málo, po krku mu jde nejen celý rozzuřený Opulentovic klan, ale i dávný známý z minulosti, díky kterému hrozí prozrazení Vlahošovy podvodnické kariéry. A teď... Jak z toho ven?Druhý díl spolu s postavami známými i neznámými
Ve volném pokračování Zaslané pošty se setkáváme jak s postavami, které už známe (Vlahoš, lord Vetinari, slečna Srdénková), tak i s postavami novými a neméně zajímavými. Patří k nim určitě pan Korouhvička, tajemný hlavní účetní, který je posedlý matematikou a krom toho, že má velmi podivné manýry, nemá (jak sám říká) smysl pro humor. Dále dostává poměrně velký prostor Kosma Opulent, nevlastní syn zesnulé paní Opulentové, který je tak trochu psychicky vyšinutý a nezdravě posedlý lordem Vetinarim.
Samozřejmě nejde jen o tyto dvě postavy, nicméně tihle dva mě bavili nejvíc a nejvíce jsem si je oblíbila, přestože je Kosma záporák, byl zábavný a velmi zajímavě vykreslený.

Čtivo, napínavo, překombinováno
I tenhle Terry Pratchett mě nezklamal a přinesl pobavení, uvolnění a byl velmi čtivý. Zároveň kladně hodnotím fakt, že se mu podařilo velmi úspěšně gradovat napětí téměř do poslední stránky a do velmi potřeštěného rozuzlení. Konec byl na mě však trochu moc překombinovaný, a když vyšla najevo skutečná povaha pana Korouhvičky, jen jsem trochu nechápavě vrtěla hlavou. Možná až moc potřeštěné!

Líbí se mi ale, že si sir Terry zanechal u Vlahošových osudů otevřená vrátka, když v určité pasáži na konci naznačil, že lord Vetinari by ještě měl pro von Rosreta další příležitost se ukázat. Doufám totiž, že se ještě nějaká kniha o jeho osudech objeví, neboť je to postava velmi sympatická a správná.

Není co dodat!
Nemám už, co bych řekla víc. To co mělo být napsáno, to také napsáno je. Za mě rozhodně doporučení obou knih, ať už jakožto odlehčení od náročnější literatury, touha po zábavě nebo jako seznámení se s Pratchettovou tvorbou (neboť i mě tyto dvě knihy kamarád doporučil s tím, že doporučuje s tímhle začínat), pokud se ho bojíte. Není důvod, ano, má i slabší díla, ale mezi ty Zaslaná pošta a Nadělat prachy rozhodně nepatří!

Celkové hodnocení: 7/10

1 komentář:

  1. Pratchettovi jsem nikdy na chuť nepřišla :/
    A jinak ti přeju hodně štěstí s maturitníma otázkama :)

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!