pondělí 27. srpna 2012

Z podvodníka poštmistrem

Terry Pratchett - Zaslaná pošta

Originální název: Going Postal
Překlad: Jan Kantůrek
Rok vydání: 2005 (originál vydán 2004)
Počet stran: 526
Vazba knihy: Brožovaná
Nakladatelství: Talpress
Obálka: Paul Kidby

Když si můžete vybrat mezi smrtí a prací
Vlahoš von Rosret je podvoník non plus ultras - padělá peníze a baví se tím, že si poctivci myslí, že je nikdo nemůže ošidit (a co víc, že oni šidí samotného Rosreta). Pod různými identitami si užívá až do chvíle, kdy je coby Albert Třpytka zatčen a odsouzen k smrti...
A pak na scénu vstupuje Lord Vetinari, vládce celého Ankh-Morporku, který Vlahoše 'zachrání'. Ovšem pod jednou podmínkou - hrdina musí vzkřísit poštovní úřad. K ruce má jen 'mladšího' pošťáka Grešleho, který už značně přesluhuje důchod, Slavoje, kterého víc než cokoliv jiného zajímají špendlíky a golema pan Pumpu. A aby toho nebylo málo, proti němu je celá Velká linka, která si rozhodně nepřeje, aby jí pošta opět lezla do zelí...Pratchett známý i neznámý
Kdo zná Terry Pratchetta, rád se s ním navrátí do Zeměplochy, tentokrát však po boku nového hrdiny. Vlahoš von Rosret je velmi zábavná postavička a posléze si ji oblíbí snad každý - podvodníček s dobrým srdcem, klaďas se špatnou minulostí... A hlavně má pořád plnou hlavu zábavných nápadů. V Zaslané poště Terry Pratchett pokračuje ve svém typickém stylu plném humoru, nadhledu a ironie.

Líbí se mi, že i po tolika knížkách přichází s postavou, která je originální a zajímavá a co víc, ve vyprávění rozhodně nedochází k hluchým místům a celých 526 stran plynu v příjemném tempu.

Ach ta korektura?
Co mě ovšem trochu rozladilo, to je korektura. Víte, jsem ochotná odpustit absenci mezer za interpunkcí, případně absenci uvozovek, chápu, že člověk nevychytá všechno. U hrubek už tiše skřípu zuby s nutkáním knihu zahodit, ovšem tentokrát jsem opravdu žasla. Ilustrační ukázka:

Terry Pratchett, Zaslaná pošta, str. 62:
"Pokusil se uložit nějak pohodlněji a papír pod ním tiše zašustil. Jen tak mimochodem zvedl namátkou vybraný dopis. Byl adresován člověku jménem Tomáš Nápravník v ulici Parlamentní prachovky č. 1 a na zadní straně bylo velkými písmeny napsáno P.P.L."

Terry Pratchett, Zaslaná pošta, str. 75:
"Ach, ano. Dopis s P.P.L. Chystal se jej zastrčit zpět, když mu zrak padl na prastarou orientační tabuli na druhé straně ulice. Stálo na ní 'ulice Parlamentní prachovky'. Jeho pohled putoval ulicí a nakonec našel nad prvním obchodem vývěsní štít s nápisem
Č.1. T. Úpravník & synové
Zelinářství
Prvotřídní ovoce a zelenina"

Upřímně řečeno opravdu nevím, kde se stala ta chyba, že je z Nápravníka Úpravník. A aby toho nebylo málo, Nápravník se tam nakonec objeví také, jen je to ale někdo úplně jiný...

Jinak ale před panem překladatelem smekám, neb je skutečně vidno, že Pratchetta nepřekládá poprvé - všechna ta jména a názvy přeložené jeho rukou jsou skutečně pastva pro oči a posilovač bránice. Jsou velmi trefné a sedí. Zejména pan Nadosah Pozlátko, jako by z oka vypadl kdejakému politikovi.

Oddechovka s poučením
Na Terryho Pratchetta se už nějaký čas dívám vyloženě jen jako na oddechovou literaturu, od které čekám tři věci: čtivost, vtip a relaxaci. Zaslaná pošta toto splňuje i s nádavkem - 526 stran uteče a ani nevíte jak, bavíte se v podstatě od začátku (ne, opravdu se u každé knihy nesměji nahlas, ba ani se neuchechtávám) a ještě si odpočinete, protože nemusíte přemýšlet nad složitou zápletkou. Naštěstí to není nijak prvoplánovitě hloupá oddechovka, neboť závěrečná zápletka (sic je popsaná v anotaci, objeví se až kolem 400. strany) nakonec dopadne neočekávaně. Za mě palec nahoru!

A poučení? Spoustu zajímavých informací o lumpech, to přesně hledejte v téhle knize. Vtipná satira na politiky navíc skutečně dokazuje, že poctiví se šidí nejlépe, a že kdo je skutečně poctivý, určitě si nemyslí, že ho nikdo obalamutit nemůže.

Celkové hodnocení: 8/10

1 komentář:

  1. Zaslanou poštu mám moc ráda. Chodím na poštu brigádničit a někdy to tam je také zavalené poštou a to si pak na tuhle knížku vzpomenu. Hlavně spíše na ten "přelepený" název. :)

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!