neděle 9. září 2012

Je mu 200 let a vypráví svůj příběh

Anne Riceová - Interview s upírem

Originální název: Interview with the Vampire
Překlad: Jaroslav Vácha
Rok vydání: 2012 (originál vydán 1976)
Počet stran: 388
Vazba knihy: Brožovaná
Nakladatelství: Československý spisovatel
Obálka: Antalovských

Názvem naprosto výstižná
Louisovi je dvě stě let, je totiž upír a celé ty dlouhé roky se s touto skutečností snaží smířit. Mladému reportérovi, který sbírá zajímavé životní příběhy, vypráví o svém (ne)životě - o Lestatovi, arogantním krasavci, který jej stvořil, o Claudii, malé holčičce, které spolu s Lestatem zničil život a k sobě ji připojil nezměrnou láskou, a o Armandovi, nejstarším upírovi, který jej naprosto okouzlil...

V novém vydání vyšel letos tento slavný (a dnes již kultovní) upírský román z pera americké spisovatelky Anne Riceové. Představuje sondu do hlubin temné duše upíra a zároveň celý tento druh popisuje velmi střízlivě - nečekejte žádné záření na světle jako v Twilight, propichování kůlem nebo útěk před krucifixy. Nečekejte také žádnou akci, ta v knize chybí téměř úplně. Čekejte emoce, myšlenky a atmosféru protkanou nocí.Pozvolně, bez tlaku...?
Do děje vstupujeme velmi zvolna. Stránky ubíhají a stále se nic neděje. A pak... Pak najednou zjistíte, že jste v půlce knihy, a že se ještě nic moc nestalo. Musím říct, že je to ideální četba na večer před spaním, protože vás svou lehkostí a pomalým plynutím dokonale uklidní a pak se vám usíná jedna báseň. Zároveň se do této knihy ale špatně začítá a rozhodně to není jedna z těch knih, které by vás pohltily tak, že byste nemohli přestat číst.

Kniha versus film
Pokud znáte stejnojmennou filmovou adaptaci s Tomem Cruisem, Bradem Pittem či Kirsten Dunst a Antonio Banderasem, potom vězte, že je podle knižní předlohy natočená dost přesně. Tedy, ty pasáže, které ve filmu jsou. Kniha je samozřejmě mnohem podrobnější, a když jsem se pročetla i pasážemi, které ve filmu nejsou, musím ocenit jejich absenci. Z filmu by se stala nuda, takhle je mnohem 'akčnější', přestože je to také spíše psychologický snímek.
Kniha oproti filmu působí dost citově a nebála bych se říct až ukňouraně. Louis je dost ufňukaný i ve filmu natož v knize, kde si na každé druhé stránce stěžuje, že je zlý, prokletý a špatný. Také vyznávání vzájemné lásky s Armandem jsme ve filmu ušetřeni, což je pro mě osobně velký plus.

Postavy různorodé a přesto totožné
V knize jasně cítím snahu o různorodé postavy. Ano, odlišnost Lestata a Louise je docela markantní, ale tím to také končí. Claudie a Armand, další dvě klíčové postavy jsou totiž podobně přemýšlivé jako Louis a liší se jen drobnostmi. Což samozřejmě na zábavě nepřidá a zejména pasáže bez živelného Lestata byly méně stravitelné. Sledovat fňukání z pohledu různých osob je sice bezesporu zajímavé, ale s přibývajícími stránkami také dost únavné. To se moc nepovedlo.

Zajímavá psychologická sonda, možná až moc ukecaná
Kniha je dost ukecaná, roztahaná a místy nudná. Poetické pasáže se střídají s až úchylnými popisy vášně k zabíjení. Je tu plno krve, temnoty a smutku. Přesto je to ale docela zajímavě propracovaná záležitost, kdy se díváme do hlubin duše nemrtvého, což náhodou působí vcelku realisticky a nijak přehnaně.
Nejlépe popsané tu jsou ovšem emoce, i když ke konci bylo té lásky na mě trochu moc. Je to fajn počtení, ale spíš stylem 'jednou a dost'. Musím říct, že pro mě je lepší film. A pro vás?

Celkové hodnocení: 6/10

5 komentářů:

 1. To vyzerá zaujímavo 8) asi si stiahnem film 8D

  OdpovědětVymazat
 2. Mě tedy Interview s upírem moc nezaujalo. Horko těžko jsem se tím prokousala. Upíři prostě nejsou moji oblíbení knižní hrdinové :D

  OdpovědětVymazat
 3. Ehm.. tak na tuhle knihu jsem se moc těšila.. hned jsem se do ní pustila, když mi přišla z Levných knih a čekalo mě zklamaní :(.. Knihu mám rozečtenou dlouho a nemůžu se nějak dostat ani do půlky.. Nu, ještě tomu dám šanci a uvidíme..

  OdpovědětVymazat
 4. Film mám veľmi rada. Vážne, stále počúvam, že je lepší ako kniha a predsa by som sa do toho pustila ibaže absencia Lestata utlmila istú akčnosť filmu a aj tam to bez neho bolo nudné. Knihe je viac rozťahaná, na zamyslenie, pokojnejšia, len sa bojím, že takú bandu ufňukancov s jedinou pre mňa v poriadku postavou, ktorá ten dej vlastne ťahá z letargie (Prečo Lestat nemohol byť vo filme alebo v knihe furt? Zase je pravda, že keď ku koncu skočil na úbohého reportéra bolo to veľmi dobré), to by som nemusela predýchať. A aj tak tú knihu veľmi, veľmi chcem. Ale kde ju zohnať, však? :D Furt vypredaná.

  OdpovědětVymazat
 5. Knihu som čítala strašne dávno a film som videla tiež veľmi dávno. Musím však povedať, že film je skvelý aj s hereckým obsadením. :)
  Kniha sa mi čítala ľahunko a vážne rýchlo ubehla.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!