pondělí 17. září 2012

Příjemná náladovka na jeden zimní večer

Helle Helle - Na dně

Originální název: Ned til hundene
Překlad: Helena Březinová
Rok vydání: 2012 (originál vydán 2008)
Počet stran: 160
Vazba knihy: Brožovaná s přebalem
Nakladatelství: Paseka
Obálka: Alena Kotzmannová

Místo, kde si jen tak poplakat...
Přesně takové místo hledá dvaačtyřicetiletá Bente, spisovatelka, která utíká od svého minulého života. Na jednom z dánských ostrovů se setkává se sympatickou dvojicí místních. Půťa a John se Bente ujmou a vytvoří jí u sebe doma dočasný domov. Bente se postupně začleňuje do jejich života... Ale jde skutečně utéct z minulého života a začít od nuly?

O Helle Helle jsem nikdy dříve neslyšela, ale zaujal mě název a obálka, tak jsem využila toho, že tuto knihu máma dostala k narozeninám. Dostala jsem se k ní až teď a musím říct, že z počátku jsem z toho byla trochu rozpačitá. Nevěděla jsem sice, co bych měla čekat, ale mámina slova, že je to pěkně napsané, mě navnadila, takže mě trochu rozladilo, když jsem se nemohla hned začíst. Ono totiž Na dně je jako stvořené pro dlouhý zimní večer, kdy si s hrnkem čaje zalezete do peřin a v absolutním tichu se necháte unášet.Sugestivní avšak velmi sporé popisy
Kniha je napsaná velmi čitelně, posléze, zejména pokud vás nikdo neruší. To potom jen čtete a čtete a chcete číst dál. Je však napsaná velmi zvláštním stylem, na obálce se píše, že pro Helle Helle typicky úsporným stylem a to se mně zdá docela trefné. Se souvětím se totiž setkáte jen velmi zřídka. Abych ale pravdu řekla, není to vždy úplně ono.
Sice se pod jednotlivými řádky velice dobře představuje celá scenérie, ale na druhou stranu právě sporé popisy nám nijak nepřiblíží charakter jednotlivých postav, takže jsou to prostě a jednoduše jen... Postavy.

Dějově chabá, (ne)výhoda?
Celková atmosféra tohoto kratičkého románu je velmi severská, proto není záhodno čekat nějaký zásadní dějový zvrat. Vše plyne s důrazem na pocity, nálady, dojmy. Tomu je ostatně uzpůsoben i celkový děj, který ale místy nabízí určité obraty, které se však nevyplní a občas až vyplynou do ztracena. Kapitoly jsou krátké, což přispívá ke čtenářskému komfortu (alespoň u mě) a většinou končí velmi hezky - se snahou napínat.
Ovšem najde se i věc, která mě ve čtení výrazně rušila. Byly to jakési flashbackové občasné kapitoly, které nás seznamovaly s událostmi před tím, než se Bente rozhodla utéct. Osobně na mě působily chaoticky a rušivě, poněvadž pro obsah díla rozhodně zásadní nebyly.

Příjemné počtení
Od knihy Na dně nemusíte nic čekat a budete příjemně překvapení. Je krátká a čtivá, proto ideální na jeden dlouhý večer. Přesto má dost nedostatků na to, abyste byli skutečně nadšení. Je to spíš příjemná záležitost, která neurazí, ale nic zásadního nepřinese.

Celkové hodnocení: 7/10


Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!