úterý 9. října 2012

Báječně střelená pohádka plná barevných věcí (ARC)

Catherynne M. Valentová - O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby

Originální název: The Girl Who Circumnavigated Fairyland in a Ship of Her Own Making
Překlad: Eva Dobrovolná
Rok vydání: 2012 (originál vydán 2011)
Počet stran: 232
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Nakladatelství: Albatros

Kniha vychází 5. listopadu!

Bylo nebylo...
V tomto groteskně krásném příběhu se setkáváme s dvanáctiletou September, která má až po krk nudné jednotvárnosti svého života, plné růžovo-žlutých hrníčků na čaj a stejnobarevných omáčníků. Zelenému Větru se jí zželí a odnese ji, spolu s Levharticí mírných vánků, do tajemné Čarozemě, kam má on sám vstup zakázán. September se tedy sama vydává na bizarní pouť, na níž ji doprovází jen A-až-L, který není drak...

Musím říct, že tentokrát mě dostal hned první odstavec knížky, přesně jsem věděla, že to bude naprosto dokonale pasovat mému (ne)vkusu. September má ráda zářivě oranžovou, nosí smaragdově zelené sako a navštíví i zemi dokonalého podzimu, Jeseň (ale to už bych vyzrazovala moc). Na cestě se potkává s velmi podivnými bytostmi, za jejichž překlad s úctou tleskám. Po celou dobu čtení jsem si připadala jako v pohádce, sem tam se spokojeně pousmála, místy skoro plakala a mračila se, hryzajíc si rty.Krásná forma navnadí
Nejsem zastánce názoru, že vydání knihy je ta nejdůležitější věc, ale musím uznat, že už jen krásná obálka, která k obsahu pasuje jako ulitá, stejně jako nádherné grafické provedení jednotlivých kapitol včetně ilustrací, upoutají už na první pohled a příjemně navnadí k dalšímu čtení.
Ani obsah rozhodně nepokulhává a stává se tak velmi příjemným zážitkem, ovšem jen v případě, že máte dostatečně infantilní duši a ještě navíc v srdci pevné místo pro pohádky.

Originální námět
Co se děje týče, jsem opravdu nadšená. A to nejen proto, že mám ráda pohádky. Tohle totiž není z mého pohledu nijak tuctová 'jedna z milionu', ale naprosto jedinečná záležitost - třeba, že se drží otřepaného motivu, díky originálnímu prostředí, roztomilým detailům a naprosto parádně střeleným jménům a bytostem utváří autorka originální svět.

Na druhou stranu však musím upozornit, že je třeba hned zprvu neočekávat přílišné drama. Napětí kniha tolik neobsahuje, stejně jako zvraty jsou poněkud opatrnější. Autorka jasně sází na poklidné plynutí příběhu s dobrým vyústěním. A přestože jde o sérii (a já už se moc těším na další díl), kniha končí uceleně, takže pokud nechcete číst další díly, není třeba. To mám hodně ráda.

Vždycky se ale najde nějaké to 'ale'
Nic není bezchybné a Čarozem bohužel také ne. Nejprve ze všeho musím vyjádřit svou nelibost vůči tomu, že ač paní překladatelka překládala všechny názvy (kromě obyčejnějších jmen jako je Mary), nepřeložila jméno hlavní hrdinky. Nevím jak ostatním, ale mě to trošku vadilo a celé Septembeřině postavě to z mého pohledu ubíralo kouzlo. Zase na druhou stranu chápu, že takové jméno by se překládalo asi složitě. Ale stejně!

Další věcí je, že jsem úplně nepochopila, jaké cílové skupině je kniha směřována. Jako by ani sama autorka netušila. Plynulost děje, lehká zápletka i báječně infantilní prostředí by napovídalo, že jde skutečně o pohádku, ale na druhou stranu se v textu objevuje spousta narážek, vtípků a slov, které by malé děcko asi sotva pochopilo. Pro příklad dodávám, že slovo 'taxonomicky' jsem si ve slovníku musela vyhledat i já... Jenže jestliže je kniha směřována staršímu publiku, pak nechápu, proč je tedy tak pohádková a dětská. Nejsem si úplně jistá, jestli je každý takový jako já a v pohádkách se přímo vyžívá...

Hurá zpátky do normálního světa
Čarozem je neskutečně kouzelná kniha, která si zaslouží být očekávaná, chtěná a následně i čtená. Už teď ji mohu doporučit každému, kdo se nebojí pohádek a rád si přečte o nedrakovi, který zná jen část abecedy. Doufám, že jsem vás recenzí aspoň trošku navnadila a vy se na 5. listopadu budete těšit. Stojí to za to, rozhodně!

Celkové hodnocení: 9/10


Děkuji nakladatelství Albatros za poskytnutí recenzní e-knihy!

2 komentáře:

  1. Jažíííš, to je zlatunké! HA! Nech žije infantilnosť. Idem si to vyhľadať a ďakujem za skvelý tip. :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Není zač, je vážně úžasná! :-) A brzy vyjde druhý díl s názvem O dívce, která se propadla pod Čarozem do víru bujaření :-)

      Vymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!