čtvrtek 18. října 2012

Jeden neobyčejný příběh obyčejné nevěry (RC)

Claudia Piñeirová - Tvá

Originální název: Tuya
Překlad: Blanka Stárková
Rok vydání: 2012 (originál vydán 2010)
Počet stran: 176
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Nakladatelství: Plus
Obálka: Michal Chodanič

Jeden dopis, co změnil vše...
Život Inés plynul celkem poklidně až do chvíle, kdy mezi manželovými věcmi objevila lístek s nápisem "Miluji tě", otiskem rtěnky a podpisem "Tvá". Když manžela stopuje na jednu ze schůzek, stane se svědkem nečekané tragédie, která změní život nejen jí, ale ji Ernestovi, jejímu manželovi...

Útlá knížka, napsaná v příjemně úsporném stylu. To je zhruba to, co se o Tvé dočtete nejčastěji. Nejsem si úplně jistá, zda je styl psaní autorky zrovna úsporný, ale asi ano. Každopádně se na pár stránkách setkáváme s velmi zajímavě koncipovaným příběhem, který se tváří obyčejně, ale není takový. A nebo naopak? V knize se setkáváme se třemi druhy kapitol - první jsou vyprávěné v ich-formě a jejich vypravěčkou je Inés, to také tvoří jakousi kostru příběhu. Druhým typem je jednoduchý dialog, zásadně mezi Lali (dcerou Inés a Ernesta) a někým dalším... A konečně třetí typ je vypravován v er-formě a mozaiku doplňuje poznámkami o Inés, zřejmě z vyšetřování?

Na oko zvláštní zápletka, ale
První věc, která mě na celé knize dost mrzela, byl příběh. Jasně, téma nevěry je ohrané... Jenže  Claudia Piñeirová se evidentně snažila o inovaci zajímavou zápletkou. Skoro jí to vyšlo, kdyby ovšem celá kniha nebyla tak zoufale předvídatelná. Nejsem si jistá, zda je to tím, že je příběh moc jednoduchý a nebo naopak velmi překombinovaný, ale vždycky jsem byla v podstatě o pár stran napřed, takže se překvapení nekonalo. Prve mě to potěšilo, že mám správný úsudek, ale s postupem času to začne otravovat a nudit.

Zajímavý styl psaní jako lákadlo?
Co ovšem nemohu knize upřít je čtivost. Navzdory dost nepříjemnému střídaní jednotlivých druhů kapitol je příběh čtivý a je docela zábava ho číst. Už se ale hůře orientuje mezi kapitolami. Například jsem ne úplně pochopila, jaké místo v příběhu má Lali a proč je tak důležité její těhotenství. A už vůbec jsem nepochopila ten třetí typ vyprávění, podle mého názoru v knížce jen zabírá místo. Upřímně řečeno je ale celá koncepce textu asi tím nejzajímavějším na celé věci.

Nepřílišná hloubka postav...
Postavy moc hodnotit nemůžu, jelikož v knize nemají prostor. A to ani Inés, ačkoliv je vypravěčkou velké části příběhu. Inés mi přišla jako hloupá a hysterická ženská, její muž jako typický pokrytec. Ale nejvíce ze všeho mě iritovala Lali - rozmazlený fakan, který se vůbec nechová adekvátně ke svému věku. Musím ale uznat, že mě samotnou překvapilo, jak moc mě bavilo Tvou číst, přestože jsou postavy tak protivné.

Tvá je určitě zajímavá a velmi čtivá záležitost. Jako jednohubka na večer, od které nebudete očekávat, že vám zahltí mozek přívalem informací, poslouží určitě dobře. Přesto má ale nedostatky, kterých se dalo vyvarovat.

Celkové hodnocení: 7/10

Děkuji nakladatelství Plus za poskytnutí recenzního výtisku!

2 komentáře:

  1. Tematika vyzerá lákavo, ale neviem, či by som sa do takéhoto niečoho pustila.

    readandwatchlikeme.blogspot.cz

    OdpovědětVymazat
  2. Mňa to zaujalo, ten štýl je asi dosť netradičný a také veci mám ja veľmi rada :)

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!