neděle 18. listopadu 2012

Hořký příběh rodinných osudů (RC)

Graham Swift - Škoda že tu nejsi se mnou

Originální název: Wish You Were Here
Překlad: Olga Bártová
Rok vydání: 2012 (originál vydán 2011)
Počet stran: 336
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Nakladatelství: Plus
Obálka: Jakub Krč

Za mlhou hustou tak...
Rodina Luxtonových byla na farmě Jebb snad odjakživa. Po epidemii BSE a slintavky a kulhavky už toho mnoho nezbylo a tak poslední žijící Luxton, Jack, spolu se svou ženou Ellie farmu prodali a začali se živit pronájmem karavanů. Jednoho dne ale Jack dostal dopis z armády, jeho bratr Tom padl a Jack se proto vydává na jeho pohřeb...

Není nejjednodušší stručně nastínit děj knihy, jelikož se zde prolíná několik časových období - začínáme v přítomnosti, poté se vracíme do blízké minulosti (tedy všeho kolem Tomova pohřbu) a navíc se prostřednictvím Jackových a Elliiných vzpomínek seznamujeme s historií i neštěstím Luxtonovic rodu a potažmo i celé farmy a přilehlého okolí. Děj je navíc z velké části zasazen do listopadu, takže se svou atmosférou náramně hodí k počasí, které je momentálně za okny.Nečekejte dějové zvraty
Celá kniha ubíhá ve velmi poklidném tempu a prolínání několika časových linií může zpočátku trochu mást, ale ze svých zkušeností musím říct, že není dobré nechat se hned v úvodu odradit. Když si totiž zvyknete na tempo, bude se vám kniha číst velmi pěkně.
Bohužel ale obsahuje jen minimum dialogů, což sice umocňuje jakousi memoárovou koncepci, ale na druhou stranu zase nemusí vyhovovat všem. Naštěstí jsou všechny popisy děje docela hezky čtivé a nastíněné tak, že se vše dá velmi dobře představit.

Ze zkušeného pera
To, že je Graham Swift zkušený spisovatel, je znát. Ví moc dobře, kam chce čtenáře dostat, navíc celé dílo obsahuje plno promyšlených detailů a zajímavých myšlenek. Do tří set stránek vtěsnal opravdu maximum, byť se to na první pohled nezdá.
Jako další velké plus a doklad autorova umu musím zmínit postavy - ačkoliv jsou popsány velmi spoře a zdá se tak, že jsou velmi ploché a nerozvinuté, posléze si uvědomíte, že jsou velmi lidské. A stejně tak i příběh. O to je to čtenáři bližší.

Nic není dokonalé
Aby to nevypadalo, že je kniha naprosto bezchybná, musím zmínit i drobnosti, které mi trošku vadily. Kromě již zmíněné lehké nevykreslenosti postav do detailů (ač byly realistické) a jakéhokoliv jejich vývoje musím přiznat, že ač se kniha četla velmi příjemně, některé pasáže byly na můj vkus zbytečně roztahané a díky tomu i kniha zabrala o něco déle, než bych čekala.

Nicméně za velký přínos musím zmínit fakt, že mě do očí nepraštila žádná velká chyba a to je v dnešním světě, ve kterém se šetří na korektuře, takřka rarita. Navíc je kniha skutečně pěkně vydaná, takže jsem se do ní pouštěla s chutí, přestože mě anotace tolik nelákala.
Takže prostě na chvíli zpomalte a nechte se unášet touhle povedenou záležitostí. Nic od toho nečekejte a budete příjemně překvapení. Tak jako já.

Děkuji nakladatelství Plus za poskytnutí recenzního výtisku!

1 komentář:

  1. Asi by mě to někde v knihovně nebo v knihkupectví nezaujalo, ale jak to tak říkáš... Kdybych nevěděla, co číst, proč ne?=)

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!