pondělí 31. prosince 2012

Víla v těle malé nágy

Renata Štulcová - Rafaelova škola: Tance nág

Rok vydání: 2012
Počet stran: 272
Vazba knihy: Vázaná
Nakladatelství: Mladá fronta
Ilustrace: Jarmila Marešová

Tato kniha je pokračováním knihy Rafaelova škola: Vílí křídla. Pokud jste první díl nečetli, můžete zde objevit drobné spoilery!

Když se z víly stane nága
S Marinou Fialkovou jsme se seznámili, když zjistila, že je víla a začala studovat na Rafaelově škole nedaleko Berouna. Teď je z ní malá nága (napůl člověk a napůl had) a začíná studovat už v sekundě. Každou sobotu se ale z věže paláce krále Basilea ozývá srdceryvný nářek. Jak Marina zjistí, nevzlyká tam nikdo jiný než její starší sestra Meluzína. Ale proč? Marina se spolu s kamarády vydává po stopách sestřina neštěstí a nevědomky tak odkrývá kousek rodinné historie...

Druhý díl 'Rafaelky', familiárně nazývaný prostě 'sekunda' nás opět přivádí na půdu zvláštní školy, kde studují  děti elementárních bytostí. Zatímco v primě se naši hrdinové metamorfovali v roztomilé víly a elfy, v sekundě je čeká rok s hadím ocasem. Nágy mi na první pohled i počtení nepřišly nijak sympatické, ale postupem stran jsem usoudila, že zkusit si mít hadí ocas by asi bylo hodně zajímavé.Fantasy z pera české autorky
Renata Štulcová se svým dílem čtenáře seznamuje na svém blogu, kde si také můžeme postupně číst jednotlivé kapitoly aktuálně psaného dílu (v tomto případě dílů třetího). Ze své zkušenosti ale mohu říct, že samotné čtení na blogu není nic extra. Příběh primy i sekundy jsem si pořádně vychutnala teprve z tištěnou knihou v ruce a i pasáže, které mě na blogu nebavily, se najednou staly mými oblíbenými.

Hodně se mi líbí, že je to takové miloučké fantasy. Žádná přemíra kouzel či nadpřirozených schopností, navíc je vše popsáno tak trefně a podrobně, že byste málem i začali věřit, že máme skoro všichni elementární geny. S realitou nás navíc spojují veškeré výdobytky moderní doby (mobily, počítače a tak) a hlavně chování dětských hrdinů.

Kratší a pádnější
Tance nág jsou oproti Vílím křídlům knížkou tenčí a subtilnější, nicméně s živější obálkou (která se mi na obrázku nelíbila vůbec a teď, na živo, se mi líbí děsně moc!). To, že má kniha o 100 stran méně než předchozí díl s sebou nese některé nesporné klady.
V rozpočtu nakladatelství prvního dílu nebylo místo pro plány školy, takže se objevují na předsádce právě tohoto druhého dílu. Navíc kniha ubíhá velice rychle a nedochází k hluchým místům. Celé tempo knihy je svižné a nenudí.

Měla bych ale drobnou výtku ke členění textu - hlasovala bych pro použití nějakého oddělovacího znaku, když se mezi odstavci přechází např. od příběhu Mariny k příběhu Meluzíny. Takhle je to odděleno jen odstavcem a dělá to trochu binec.

(Ne)malí hrdinové
Musím se přiznat, že hlavní hrdinka Marina mě sem tam dokázala trochu vytočit tím, že se chovala moc dětsky. Bůhví proč jsem proto přijímala lépe její kamarádku Médeu. Ono někdo by sice řekl, že ve 13 "nechme dětem dětství", ale pohybuji se ve skautském oddíle, kde takovéhle slečny máme a rozhodně bych je proto nepodceňovala. Někdy se chovají mnohem dospěleji, než bych čekala.

Hodně kladně ale hodnotím dospělé postavy, zejména kentauřího vládce hvězdárny, Arthose, a Marinina bratra, veselého fauna Puka. To jsou moji oblíbenci, protože je s nimi zábava a zároveň mají charakter (a v Arthosově případě důstojnost). Zároveň se těším na další díly, až budu moct některé se zmíněných učitelů poznat blíže.

Po přečtení tištěné knihy jsem byla sama překvapena tím, že se mi druhý díl líbil více než první. Těším se na další knihy a netrpělivě čekám na každou další kapitolu. A hodně se těším na to, až Marina konečně dospěje! :-)

7 komentářů:

 1. Právě včera jsem narazila na blog této autorky a moc mě její knihy zaujaly, takže jsem o to raději, že si můžu přečíst recenzi na její tvorbu. Přiznám se, že mě tohle čtení láká. Navíc mám malé děti, tak do toho jednou taky dorostou a já si nákup knížek budu moct o to víc obhájit :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Hm, o tejto sérii som už počula a asi kvôli obálke som si pomyslela, že to bude pre mladšie ročníky. Podľa tvojej recenzie to však vyzerá na fajn čítanie aj pre nás. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych ti na to řekla, že je to čtení pro všechny od cca 10 do 199 :-D
   DANA

   Vymazat
 3. No...Upřímně řečeno,...jinak ani líp bych tu knihu nepopsala!

  OdpovědětVymazat
 4. Četla jsem oba díly jedním dechem a rozdávala je k Vánocům celému okolí.
  Nečtu Renatu Štulcovou jako miloučkou fantasy. Myslím si, že je v textech ukryto mnoho psychologie, kterou nás bohužel ani rodiče, ani ve škole nenaučí.
  Třeba hadí sílu by měla umět najít každá žena. Ne každému se to podaří v sekundě. Často je to až v druhé půlce života.

  OdpovědětVymazat
 5. Na tuhle knížku se také chystám :) Od Renaty Štulcové jsem kdysi četla sérii Nemetonburk a byla jsem z ní naprosto nadšená - a věřím, že nezklame ani tentokrát :)

  OdpovědětVymazat
 6. O téhle autorce jsem do teď nevěděla, děkuji za upozornění na ní :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!