úterý 4. června 2013

Co dělat, když najednou skočíš časem?

Kerstin Gierová - Rudá jako rubín

Originální název: Rubinrot. Liebe geht durch alle Zeiten
Překlad: Tereza Pecková
Rok vydání: 2012 (originál vydán 2009)
Počet stran: 336
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Nakladatelství: CooBoo

Když vás přelstí genetika
Gwendolyn byla až do šestnácti let úplně normální. Jak by ne! V její podivné rodině je to sestřenice Charlotte, kdo se připravuje na dráhu cestovatelky času. Jenže náhodou gen nepodědila ona, ale právě Gwen. Co dělat, když najednou skočí v čase a na rozdíl od Charlotte neví, co s tím? Navíc na její straně není ani další cestovatel v čase, Gideon, kluk k zulíbání, který je bohužel až moc arogantní...

Rudou jsem si v knihovně vybrala, protože Drahokamy jsou jednou ze sérií, která mě vždycky docela lákala. Především kvůli obálkám a pak také proto, že je to série docela dobře hodnocená. A v neposlední řadě jsem očekávala příjemné oddechové čtení, kterého se mi také dostalo.


Cestování časem? Proč ne!
Rudá mě lákala už jen svým tématem. Cestování v čase mi přijde jako vcelku dobrá volba tématu knihy, neboť to není téma tolik ohrané. Zároveň je zde velmi šikovně vyřešeno, což přidává další bod na stranu autorky. Líbí se mi, že všechno funguje a je to promyšlené. Žádné nesmysly, kterými by si Kerstin Gierová protiřečila.

"Ach, sklapni, Glendo! Nic bych nechtěla víc, než být co nejdál od toho všeho tady a přenechat tvojí Charlotte tu nevděčnou roli pokusného králíka esoterikou posedlých pseudovědců a fanatických tajnůstkářů! Ale není to Charlotte, kdo zdědil ten proklatý gen, ale Gwendolyn!" Mámin pohled byl plný zlosti a pohrdání. I tohle pro mě byla její nová stránka.
Kerstin Gierová, Rudá jako rubín, str. 121

Na druhou stranu je mi trochu líto, že se zde o tématu dozvíme spíše povrchně, jelikož je první díl trilogie spíše takovým úvodem. Osobně se mi moc nelíbily pasáže ze školy, připadaly mi navíc a asi by se nic nestalo, kdyby byly vynechány. Vždyť školního ducha Jamese mohla autorka využít i jinde!
Tempo děje je tedy dost rozvláčné a navíc nevyvážené - tři čtvrtiny knihy se v podstatě nic neděje, abychom na posledních pár stranách byli vhozeni do akce. A najednou bum! Konec a vy nevíte, co si myslet. Funguje to ovšem výborně v rámci série, jelikož jste po dočtení navnaděni na další díl.

Čtivá a zábavná
Navzdory tomu, že kniha na pohled zdá tlustší, nezabere dlouho. Osobně jsem ji měla přečtenou za něco málo přes dvě hodiny čistého času. Je to tedy taková milá jednohubka, která neurazí ale prozatím ani nenadchne. Přesto ukazuje potenciál autorky a nabízí možnost číst další díly, což rozhodně udělám.

Velkou devízou knihy je lehký a jednoduchý styl psaní a také to, že je zábavná. Někdo se možná co chvíli směje, já jsem se jen pousmívala, ale každopádně jsem se bavila. Bavily mě myšlenky Gwendolyn, když jsem si na ni posléze zvykla, bavilo mě především společenství cestovatelů časem, lóže hraběte Saint Germaina. Myslím, že k celkové lehkosti a spádu knihy přispěl překlad, který se mi moc líbil.

A co postavy?
Přiznám se, že tady jsem byla trochu zklamaná. K žádné postavě se mi zatím přilnout nepodařilo, objevily se spíše negativní pocity - Gwendolynina kamarádka Leslie je dost nesnesitelná a Gideon se také nepředvedl v nejlepším světle. Naproti tomu samotná Gwendolyn, která mi zatím připadá spíše nemastná neslaná, má potenciál a myslím, že v průběhu dalších dílů si ji oblíbím.

Charlotte vypadala zdrceně. "Fantomové symptomy! Myslela jsem, že se propadnu. Opravdu jsem věřila, že se to každým okamžikem stane..."
"Ale to bych si na tvém místě myslel taky," ujistil ji Gideon. "Tvoje teta musí být šílená, že to celá léta zamlčovala. A tvoje sestřenka je jedině k politování."
"Myslíš?"
"Uvažuj! Jak se s tím má vypořádat? Nemá o tom ani nejmenší potuchy... Jak má teď dohnat to, co jsme se učili posledních deset let?"
Kerstin Gierová, Rudá jako rubín, str. 168

Trochu mě také mrzelo, že se v knize neobjevila žádná vyloženě záporná postava. Jistě, očekávám, že se objeví v příštích dílech, ale této části mohla dodat patřičnou šťávu, která bohužel chyběla. Zároveň dostali žalostně málo prostoru další vedlejší postavy, které vypadají tvárně a zajímavě. Doufám, že to autorka dožene hned ve druhém díle. Je to ale škoda.

Rudá jako rubín je báječná oddechovka, která se lehce čte, a přináší vcelku zajímavé a promyšlené téma. Bohužel doplácí na to, že je pouze prvním dílem trilogie. Proto doufám, že v dalších dvou dílech bude více akce a některé postavy dostanou více prostoru.

11 komentářů:

 1. Veľmi sa mi páčila kniha, akurát dnes mi došla celá séria, ktorú som si konečne dokúpila do knižnice 8)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak v knihovně to bude hlavně dobře vypadat! Jedny z nejhezčích obálek :)

   Vymazat
 2. Opět skvělý článek :)
  Knížku si nejspíše koupím, abych si měla u čeho odpočinout, třeba o prázdninách :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! :)
   Snad nebudeš litovat, mě to přišlo povedené, už teď se těším na další díl!

   Vymazat
 3. Diamanty sú moja srdcová záležitosť :) A tretí diel bol najlepší! V lete si dávam určite re-reading! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na léto to je určitě prima, to rozhodně! :-) Tak jsem tedy speciálně na trojku zvědavá :-)

   Vymazat
 4. Máš blogspot?:) Ty jo, tady neumím komentovat, tak snad se mi to povede.
  Co bych řekla ke knížce - hodněkrát jsem ji viděla na pultech naší knihovny a už mnohokrát jsem si ji chtěla půjčit, tak třeba se inspiruju tvou skvělou recenzí a půjčím si ji.:)
  Mám ráda tenhle žánr, takže si myslím, že by se mi mohlo líbit.
  P.S.: Děkuju za milý komentář na mém blogu, potěšil. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jo, mám, blogspot mi vyhovuje mnohem víc jak nastavením (a možností přidávání článků) tak i tím, že si v budoucnu můžu připlatit za to, že v adrese nebudu mít žádný blogspot :-)
   Ničeho se neboj, komentuje se tu úplně jednoduše, zrušila jsem ověřovací kódy.
   Rudou si určitě sežeň, obzvlášť jestli se ti líbí tematika cestování časem. Ale doporučuju ti, aby sis vypůjčila rovnou všechny tři díly najednou, já teď čekám na druhý díl a jsem pěkně nedočkavá :-)
   P.S. Není zač, já děkuji tobě ;)

   Vymazat
 5. Túto knihu som chcela prečítať, ale ešte som sa k nej nedostala :)

  svet-fantazie.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 6. Před časem jsem ji přečetla a ještě teď si vlastně nejsem jistá, zda se mi líbila nebo ne. Ale i tak se chystám na druhý díl - je to prostě zvláštní příběh, který je fakt přitažlivý.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já to mám ráda jako oddechovku, už jsem všechny tři díly četla několikrát a je to vždycky prima :)

   Vymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!