úterý 25. června 2013

Krátká prvotina s homosexuálním hlavním hrdinou (RC)

Katka Heřmanová - Radek (mistr v komplikování vlastního života)

Rok vydání: 2013
Počet stran: 90
Vazba knihy: brožovaná
Nakladatelství: Nová Forma
Obálka: Alžběta Růžičková

Ahoj, jmenuju se Radek a jsem gay
Jednadvacetiletý Radek si svým 'coming out' pěkně zavařil - zatímco máma je jeho orientací jakýmsi zvráceným způsobem fascinovaná a touží potkat každého jeho (byť jen jednorázového) partnera, pobožná babička ho považuje za zvráceného... No a aby toho nebylo málo, zamiluje se Radek do svého naprosto heterosexuálního kamaráda Robina. Je prostě mistr v komplikování vlastního života...

Na tuhle vcelku nenápadnou knížku jsem narazila úplnou náhodou. Nejprve mě zaujala obálka, která je vkusná a řídí se pravidlem "v jednoduchosti je krása", poté jsem se dozvěděla, že jde o prvotinu mladé české autorky a byla jsem ještě zvědavější. No a potom jsem se dozvěděla, že hlavní hrdina je gay a v tu chvíli jsem věděla, že si to prostě přečíst musím.

Provokativně o kontroverzním tématu
Homosexualita by už dnes, ve 21. století, neměla být příliš tabuizována. Otázkou je, jestli to tak skutečně funguje. Myslím si, že autorka přišla s dílkem, které navíc tuto tematiku popisuje z trochu provokativnějšího úhlu pohledu - přiznejte si, kdo z vás nemá s homosexuály problém? Asi se vás přihlásí hodně, ale na druhou stranu - kdo z vás nemá problém se sexem homosexuálů? Ze zkušenosti je mi jasné, že tady to číslo bude už menší. A sex v knize skutečně je a není ho málo, na své poměry je dokonce i celkem otevřený.

Na druhou stranu je ale celá knížka psaná poměrně odlehčeně, vypravěčem je Radek, který se vyznačuje docela zábavnou sebeironií. Styl mě zas tolik neoslovil, zejména ze začátku, a ani mi nepřišel nijak originální. Přesto se mi celé dílo četlo velice dobře a bavilo mě, asi hlavně kvůli té ironii, občas jsem se smála.

Malý rozsah - málo postav?
Zpočátku mi přišlo vyprávění poněkud zmatené - uvedení do děje, vzpomínky a prolínání jich se současností... No nevím. Zhruba po první třetině se ale toto ustálilo a dále pokračovalo logicky chronologicky. Na devadesát stránek je děj poměrně hustý, ale má úvod i vyústění, což je fajn. Byť tedy Radek působí (a prý i je) spíše epizodkou a klidně bych si ho uměla představit jako součást nějakého rozsáhlejšího celku, funguje i takto samostatně.

Na to, jak je kniha krátká, je plná postav. Nejvíce prostoru kromě Radka dostává především jeho maminka. Tenhle charakter mi přišel nejzajímavější a nejuvěřitelnější, umím si představit takovou tu moderní mámu, která je až nezdravě fascinována synovou orientací a snaží se stůj co stůj zůstat v obraze a být přátelská jak k němu, tak i ke všem jeho partnerům. Zároveň se postarala o pár vtipných situací, přestože se místy opakoval zavedený pořádek (oni souložili/povídali si/cokoliv, ona zaklepala a nabídla buchtu) - díky drobným obměnám to ani nevadilo.

Už méně prostoru dostávají další členové rodiny a všichni Radkovi muži. Dovolím si tedy tvrdit, že je tahle epizodka plná epizodních postav. V důsledku tohoto malého prostoru pro ně však čtenář nemá moc šancí si kohokoliv oblíbit, v podstatě se pro tento účel nabízí Radek, jeho maminka, případně ještě Robin. Je to možná škoda, ale pořád pracujeme s 90 stránkami, což není mnoho na rozsáhlé popisy všech osob, které se v ději objeví.

Radek - buznička nebo buzerant?
Hlavní hrdina mě v mnoha ohledech dojímal, v mnoha ohledech bavil a v mnoha ohledech i iritoval. V jedné části dokonce zmiňuje, že při sexu je on 'ten nahoře', 'ten chlap'. K tomu mi ale vážně nesedělo některé výrazivo (Robísek, miláček apod. v kontrastu vulgárnějších slov), které ve mě, chtě nechtě, vzbuzovalo pocit parodických fanfiction na Tokio Hotel (nevím proč). Přišel mi tedy trochu rozkolísaný, na druhou stranu já gay nejsem, takže tohle asi sotva posoudím - leda bych tento počin dala přečíst některému svému homosexuálnímu kamarádovi.
Místy navíc působil trochu jako pohádková princezna - nemůžu si tedy vybrat, jestli měl představovat toho chlapa buzeranta a nebo zženštilého teplouška.

Ještě jsem měla trochu problém s koncem, nicméně i ten sedí k faktu, že jde o krátkou epizodu. Asi bych uvítala opačný konec, ten by však vybízel k dalším pokračováním, což evidentně nebyl záměr. Je to škoda, moc tyhle konce nemusím, ale v jistém smyslu je to konec nečekaný a docela vtipný.

Čtěte to
Tak či tak je Radek podle mě docela podařená prvotina, doufám, že příště půjde o dílko rozsáhlejší. Vám můžu Radka doporučit, protože je to poměrně oddechové a zábavné počtení. Autorka má, myslím, docela velký potenciál a i když se orientuje především na povídky a novelky s touto tematikou, určitě má co nabídnout (a možná i z jiného soudku).

Pokud o Radka stojíte, můžete si ho objednat přímo na jejích stránkách za příznivou cenu i s podpisem či věnováním. Já si toto dílko v létě určitě doobjednám, přeci jen chci Katku, v blogosféře známou jako Arvari, podpořit v začátcích tištěného publikování a navíc se k Radkovi ráda znovu vrátím.

Děkuji autorce za poskytnutí recenzního e-booku

2 komentáře:

  1. Radka už mám objednaného a dost se na něj těším. :) Od Arvari čtu její dialogovou povídku o Patrikovi s Lukášem, což mě neuvěřitelně baví, tak doufám, že Radek bude aspoň z části tak dobrý. Ale podle tvé recenze si myslím, že se mi líbit bude. :) A už teď jsem dost zvědavá, jestli se Arvari podaří vydat něco dalšího. :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. No tak to jsem zvědavá, co na něj budeš říkat :-D

      Vymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!