pondělí 22. července 2013

Špatná pověst nás provází (RC)

Ann Dee Ellisová - Tohle jsem udělal:

Originální název: This is What I Did
Překlad: Milan Žáček
Rok vydání: 2010 (originál vydán 2007)
Počet stran: 176
Vazba knihy: Vázaná
Nakladatelství: CooBoo

Mlčet s dusit to v sobě... A nebo ne?
Třináctiletý Logan změnil školu, protože se v jeho životě něco stalo. Něco s ním, s jeho nejlepším kamarádem Zylerem a jejich platonickou láskou Cami. Logan o tom ale nechce mluvit, uzavřel se do sebe a mlčky snáší příkoří nové čtvrti a nové školy. Špatná pověst se totiž nese dál s každým jeho krokem. Je lepší v sobě problémy dusit a nebo je vypustit do světa?

Tohle jsem udělal: je knížka, která by mi do oka nepadla. Nelíbí se mi  obálka, přijde mi příliš fádní a nezajímavá. Jsem ale ráda, že se mi i přesto dostala kniha do ruky, formou recenzního výtisku. Je totiž tak trochu zapomenutá a to si vzhledem k silnému obsahu prostě nezaslouží.

Hutné téma, lehké čtivo
Příběh, který vypráví o šikaně, mezilidských vztazích a problémech, které by ne vždy měly zůstat zamlčeny, je nutně depresivní. Obzvlášť přihlédneme-li k faktu, že je vypravěčem teprve dospívající kluk, který by se měl zajímat spíše o obvyklé záležitosti a o holky...
Na začátku víme, že se něco stalo a sledujeme jak současnost, tak vzpomínky. Přiznám se, že jsem částečně tušila, o co jde, ale vůbec by mě nenapadlo skutečné rozuzlení. Připadalo mi možná trochu moc překombinované, ale rozhodně dostatečně drsné na to, abych hlavního hrdinu chápala.

Bylo to odpoledne před tou nocí.
Všechno bylo stejné jako vždycky, akorát když o tom teď tak přemýšlím, stejné nebylo vůbec nic.
Camiin táta venku nebyl a venku nebyla ani Cami.
A já se hnal s větrem o závod, jak jsem jezdíval vždycky, kdyby mě náhodou někdo spatřil.
Ale Zyler se nehnal.
Zyler jel pomaleji než obvykle.
Tehdy mi to mělo dojít.
Mělo mi dojít, že se k něčemu schyluje.
Proč se to muselo stát, Zylere?
Ann Dee Ellisová, Tohle jsem udělal:, str. 18-19

Úsporná mozaika
Celá kniha je poskládaná ze strohých odsazených vět, navíc je příběh jakousi mozaikou útržkovitých vzpomínek a událostí z daleké minulosti, nedaleké minulosti a současnosti. Kupodivu to funguje víc než dobře a od začátku není nijak těžké se v knize zorientovat, vše do sebe prostě zapadá tak, jak má.
Styl navíc přispívá k celkovému vyznění knihy, které je poměrně chmurné. Úspornost je zkrátka to pravé, co se k této knize hodí.

Po tom, co se stalo Zylerovi, jsem byl sám a nechtěl jsem vycházet z pokoje.
A.
Byl.
Jsem.
Smutný.
Takže si mysleli, že mám na Judge Street přátele.
Napřed.
Ale pak na to přišli.
Ann Dee Ellisová, Tohle jsem udělal:, str. 40

Tohle jsem udělal: je díky větám roztahaným na jednotlivé řádky vlastně velice krátkou záležitostí a čtení tedy nezabere mnoho času, sotva pár hodin. 
Zároveň ale přiznávám, že bezprostředně po dočtení se mi nechtělo dělat vůbec nic, byla jsem jako paralyzována - tak je téma silné. Ann Dee Ellisová se ukázala na tak malém prostoru jako vcelku schopnou psycholožkou. Každé naše rozhodnutí nás ovlivní a cítíme vinu i tam, kde vlastně vůbec nemusí být. Logan se prostě pere s příliš tíživým pocitem a do toho musí čelit šikaně, která se nese ruku v ruce se špatnou pověstí. A té se zase hrdina nemůže zbavit, protože nechce mluvit o tom, jak to vlastně bylo. Celý příběh se táhne jako začarovaný kruh, ale naštěstí má vcelku uspokojivé rozuzlení.

Maloval hlavolam = palindrom. Na odlehčení.
Jelikož je Tohle jsem udělal: knížkou pro mladší generace, nechybí určité rozptýlení od trudného tématu. Musím říct, že právě postava Laurel, Loganovy spřízněné duše, která má zálibu v palindromech, si mě velmi získala. Pasáže, kdy si s Loganem posílali lístky s palindromy byly kouzelně opravdové a opravdu zahřály přesně tam, kde srdce chladlo z předchozích stran.
Podivínka Laurel se navíc ukázala jako mnohem klíčovější, než to zprvu vypadalo. A palindromy si díky ní oblíbí snad každý!

Druhá femme fatale příběhu, Cami, byla přesným protipólem. Byť se vyskytovala pouze ve vzpomínkách, právě pasáže s ní byly ty nejdepresivnější.

Rád bych věděl, kde je Cami teď.
Rád bych věděl, jestli mě nenávidí tak, jak si myslím.
Prý ji rodiče poslali na nějakou dobu k tetě do Detroitu nebo do Delavere nebo někam tam.
Kdybych byl na jejím místě, přestěhoval bych se do Hong Kongu.
Protože někdy prostě nechcete být nikde.
Ani v Hong Kongu.
Ann Dee Ellisová, Tohle jsem udělal:, str. 34

Zaslouží si být čtena a chápána
Dost mě také zaujal fakt, že ač jde o knihu pro dospívající, má mnohem větší hloubku, než by se mohlo zdát. Už jen to, že ze všech předsudků atp. nejsou vynecháni dospělí je prostě nepřikrášlená skutečnost. To se sice cení, avšak nejsem si jistá, pro jakou věkovou skupinu tedy kniha doopravdy je. Chápu její poselství i to, že je důležité, aby si ji dospívající v určitém věku přečetli. Nicméně už když jsem četla knihu se svým způsobem podobným tématem, Proč? 13x proto, napadalo mě, že taková knížka dětem do ruky nepatří. Obávám se, že by ji buď adekvátně neuchopili a nepochopili, nebo že by z ní měli špatné myšlenky. Když navíc přihlédnu k faktu, jak vzala mě (pro přesnost - po zbytek dne jsem měla špatnou náladu), budu hodně váhat, než ji dám do ruky mladšímu bratrovi.

Táta pořád mluví o skautu.
A mluví o něm i Ryan s Mackem.
Já ne.
Ann Dee Ellisová, Tohle jsem udělal:, str. 45

Každopádně, Tohle jsem udělal: je kniha, která by neměla být zapomenuta. Ba naopak! Je hodně důležité, aby si i dospívající uvědomili, že předsudky jsou něco, co by nemělo existovat. A také to, že pověst je něco, co nám může zničit pěkný kus života.
Jsem vážně ráda, že se mi tahle, na pohled velmi nenápadná kniha, dostala do ruky, protože v sobě ukrývá víc, než by se zdálo. Navíc je čtivá a chytlavá a splnila má očekávání!

Děkuji nakladatelství CooBoo za poskytnutí recenzního výtisku!

9 komentářů:

 1. Při otevření tvého článku jsem si říkala "úžasná obálka" :-) Téma knihy by mě asi nezaujalo, ale díky tomuhle článku jsem si ji zařadila na must-read-list.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vidíš, mě zase zaujalo téma a obálka ne :-) Ale hlavní je, když se ta kniha bude číst, zaslouží si to :-)

   Vymazat
 2. Jéje, a já jsem ideální případ. Líbí se mi jak obálka, tak téma.=)

  OdpovědětVymazat
 3. Mám rada takýto typ kníh :) Z tvojej recenzie si tiež myslím, že mladší čitatelia by ju nepochopili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi ne, ale kdo ví! Zkus si ji přečíst, je fajn :-)

   Vymazat
 4. Béžně tento typ knih nečtu, ale tvá recenze mě trochu nakopla. Rozhodně se po knize podivam. ;-)

  OdpovědětVymazat
 5. Na to jsem koukala už několikrát, ale vždycky jsem si nakonec odnesla něco jiného a pak už to neměli :(

  OdpovědětVymazat
 6. Teď už jsem si konečně jistá, že si knížku musím pořídit. Jakmile padla zmínka o Proč?13x proto, měla jsem jasno :) Parádní recenze!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!