pátek 20. září 2013

SPECIÁL: Harry Potter a Tajemná komnata

Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Kámen mudrců

Originální název: Harry Potter and the Chamber of Secrets
Překlad: Vladimír Medek
Rok vydání: 2000 (originál vydán 1998), dotisk 1. vydání
Počet stran: 292
Vazba knihy: Vázaná
Nakladatelství: Albatros

Můj vztah k Tajemné komnatě
Z úvodní čtveřice příběhů můj nejméně oblíbený díl, ve kterém je závěrečná scéna s Baziliškem. Právě ta mi dělala posléze problémy, byť po prvním přečtení mi nic nevadilo. Později jsem z Baziliška měla noční můry a tak jsem rozhodně dvojku nečetla tolikrát jako třeba Kámen mudrců či Vězně z Azkabanu.
Jedna z mála knížek, kterou jsem dostala jen tak a ne k příležitosti.

Když jsem se k němu dostala poprvé

Myslím, že to byla právě Tajemná komnata, která na mě čekala na botníku, abych měla co číst na prázdninách. Druhý díl se mi četl možná lépe než díl první, přesto si mě nikdy tolik nezískal.
Nikdy asi nepochopím, jak můžu mít od Tajemné komnaty první vydání z roku 2000, když Kámen mudrců mám z roku 2001. Sice už se mi to pár lidí snažilo vysvětlit, ale bez úspěchu, nepochopím to.
Od dalších vydání se tohle liší jen barvou nadpisu "Harry Potter" a mně se k obálce tahle "vyblinkaná" modrá hodí mnohem lépe než zářivě oranžová, která je u druhého vydání. Obecně se mi taky líbí, že obrázek pěkně přesahuje přes hřbet až dozadu, i když jsem v té záplavě červené rozeznala Fawkese až později.

NEJ postavy

Tentokrát jsem váhala. Nepamatuji si už, jak to bylo tenkrát. Ale asi jsem hodně sympatizovala s ústřední trojicí. Ale vždycky pro měl byl trochu srdcovkou Zlatoslav Lockhart. Pamatuji si na školu v přírodě, když jsem byla ve třetí nebo čtvrté třídě. S o rok staršími spolužáky jsme si hráli na Bradavice a ať už chyběl jakýkoliv učitel či předmět, Zlatoslav byl naprosto pravidelnou rolí. Je prostě zábavnej!
No a neoblíbená postava... Já nevím, no. Mně spíš ve dvojce všechny postavy přijdou takové nemastné-neslané. I z toho důvodu tenhle díl nepatří mezi mé nejoblíbenější.

NEJ scény

I tady jsem trochu rozpolcená. Co se mi vlastně v knížce líbilo nejvíc? Určitě začátek, alespoň tentokrát. Zapomněla jsem, že tam vůbec je... :-) A oproti filmu je prostě lepší. A tím myslím začátek až do cesty do Bradavic, mám to u Weasleyových moc ráda. Pak také ta část s deníkem je v knize rozhodně povedenější a propracovanější.
Naproti tomu závěrečná bitva s Baziliškem mě pravidelně zklamává, je plochá a v knize dost... Rychle hotová. V knize se prostě dostává většímu prostoru rozmluvám mezi Tomem a Harrym.

Ať žije film!

Ano a tady začala moje v posledních dobách sílící sympatie k filmovému Raddleovi. Celkově mám ten druhý film ráda, protože Chris Columbus ve svých filmech dbal na velmi přesnou adaptaci.
Tom Raddle, již zmíněný, a především jeho představitel Christian Coulson... V současnosti pro mě ten nejpohlednější herec z celé série. Bohužel v šestém díle si svou roli nezopakoval, už takhle hrál o šest či sedm let mladšího Toma.
Lucius Malfoy v podání Jasona Isaacse je rozhodně postava s nejlepšími vlasy. Velká škoda, že nejsou pravé :-D
Severus Snape, opět. Alan Rickman prostě ze slizkého Snapea udělal něco úžasného a zatraceně sexy. Mám dost ráda, když na začátku nadává Harrymu a Ronovi, další z mých oblíbených scén :-)
Jinak mám ve filmu moc ráda famfrpál, to se nezměnilo. A kupodivu i tu bitvu s Bazilškem, protože je napínavější a Bazilišek je povedený.

PC hra

Dvojku jsem vyhrála v loňském měsíci Harryho Pottera u laurdes. Bála jsem se, že budu v nervech z Aragoga a že nedám Baziliška. Zvládla jsem to všechno, jen stále pracuji na kartičkách, abych se dostala do té speciální místnosti.
Mám tuhle hru docela ráda, dobře se ovládá a je zvládnutelná, což je zejména pro takového srabíka, jako jsem já, dost zásadní. Nejradši mám asi venkovní výzvy. A docela i cestu do Zmijozelu v podobě Goyla, přestože byla pro mě asi nejinfarktovější (na konci). A za Goylem, i když to bylo takové... Sporné.

Zajímavosti

Přemýšlím, jestli vůbec nějaké zajímavosti ohledně druhého dílu mám... Vlastně jo.
Druhý film jsem poprvé viděla až mnohem později. Kvůli již zmíněným nočním můrám mi ho mamka nechtěla dovolit, takže jsem ho prvně viděla snad až po třetím filmu. Alespoň jsem si ho pak víc užila, že jo!
Jinak ale na skladě asi nemám nic... :-)

Moje Tajemná komnata

Tohle první vydání pořád vypadá dost dobře! No, má sice trochu natrhlý hřbet... Jednu vykousnutou stránku... (NE, nebavila jsem se okusováním knih, i když to tak může vypadat!) Ale kromě odřených rohů je v podstatě ve velmi dobré kondici a ani stránky nemá tak zašpiněné jako jednička.

2 komentáře:

  1. Ta fotka s to utrženým lístkem je drsná :-P

    OdpovědětVymazat
  2. Tato kniha je skvelá. Film zase patrí k mojim obľúbenejším, veľmi sa mi tam páči Voldemort a bazilisk, ten film je proste dokonalý! 8)

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!