sobota 5. října 2013

Blog Tour - Zeptej se na cokoliv

Dnes máme 5. října a to znamená, že nadešel čas publikování mého příspěvku do blog tour, kterou pořádá laurdes. Zároveň taky dnes v jednu ráno uběhlo přesně 20 let od chvíle, kdy jsem se poprvé podívala do světla žárovek na porodním sále a tak vůbec. Prostě už tu straším 20 let (prvních -cet) a proto jsem moc ráda, že mi bylo umožněno svůj blog tour článek publikovat právě v tento den. Protože mít ho v den narozenin je prostě strašně hustý! No... Ehm...

Cíle blog tour asi nemá smysl moc opakovat, tak jen ve stručnosti - položila jsem několika autorům svou otázku a čekala na odpovědi. Ty jsem poté přeložila a teď vám je předkládám. Jelikož jsem se přihlásila pozdě, bylo už spousta skvělých otázek zabráno, takže jsem musela přejít k těm méně originálním a skvělým.

Celkem jsem obepsala zhruba 19 autorů, úspěšná jsem byla skoro z poloviny. Samozřejmě mě dost mrzí, že mi neodepsaly moje 'modly' Catherynne M. Valente nebo John Wray (který odpovídal taky jen tomu, komu chtěl). Naopak mě hodně potěšila například blesková odpověď Ruty Sepetys nebo vyčerpávající řádky od Anny Stothard. Rozum mi zůstává stát nad těmi, kteří vynaložili čas a úsilí k tomu, aby odmítli (nechápu to, ten čas, který jim zabrala záporná odpověď, by jim zabrala i odpověď k věci).

A teď už k samotné blog tour a k odpovědím od autorů. Psala jsem jen těm, od kterých jsem něco četla a aspoň trochu se mi to líbilo. Bohužel je takto mnoho mých oblíbenců nedostupných (Haruki Murakami, Chuck Palahniuk, John Irving nebo třeba Jostein Gaarder). A nebo taky mrtvých, ale to je zas druhá stránka věci.

Co se vám vybaví, když se řekne Česká republika? A znáte třeba nějakého českého autora?


Francisco X. Stork - autor v Čechách známý především díky Marcelovi ve skutečném světě (2012, CooBoo), ve světě pak také díky románům Irises a The Last Summer of the Death Warriors. 

Když teď někdo zmíní Českou republiku, vybaví se mi všechny ty úžasné e-maily, které dostávám od mladých lidí z České republiky, kteří četli moje knihy a píšou mi zpětnou vazbu nebo mě upozorňují na své blogy. Marcelo ve skutečném světě byl přeložen do 18 jazyků, ale nejvíc e-mailů dostávám právě z České republiky než odkudkoliv jinud. Proto si myslím, že Češi mají skvělí literární vkus! Á a když myslím na Českou republiku, také si vzpomenu na Franze Kafku, jednoho z mých oblíbených spisovatelů.
_______

Gordon Reece - autor psychologického teen thrilleru s příznačným názvem Myši, který byl publikován i v České republice (2011, Jota).

Když se řekne „Česká republika“, vzpomenu si na Prahu, kterou jsem v roce 2011 navštívil. Myslím, že je to jedno z nejkrásnějších měst, jaké jsem kdy viděl. Jsem velký fanoušek Kafky, takže jsem navštívil místa jeho dětství, staré židovské město a Kafkovo muzeum. Taky mám rád Kunderu a vzpomínal jsem na „Nesnesitelnou lehkost bytí“, když jsem byl na Václavském náměstí, kde právě začínalo jaro.
_______

Ruta Sepetys - původem Litevka, jejíž debutový román si získal velké ohlasy. V češtině vyšel v září pod názvem V šedých tónech (2013, CooBoo) a momentálně se pro nás připravuje překlad i jejího druhého románu Out of the Easy.

Když slyším ‚Česká republika‘, vybaví se mi slovo ‚kultura‘. Vaše kultura je úžasně bohatá na umění, filosofii, architekturu, vědu, historii a hudbu. Jsem spisovatelka historických románů, takže se mi zdá Česká republika jako jedno z nejmagičtějších míst na Zemi… A je to jediná evropská země, kterou jsem nenavštívila. Musím to napravit!
_______

Kristina Springer - autorka romantického románu Espressologie (2012, CooBoo). Momentálně se chystá internetový seriál.

Slyšela jsem o české spisovatelce Ivě Procházkové a o knize, kterou nedávno napsala – o teenagerech, kteří se nakazí chorobou, jež se šíří přes internet a média._______

Lauren Oliver - autorka oblíbené trilogie Delirium (2012-2013, CooBoo) či jednorázového románu Chvíle před koncem (2011, CooBoo). Momentálně se plánuje vydání (v Česku i ve světě) její novinky s názvem Panika.

Právě teď se mi při slovech „Česká republika“ vybaví úžasná knížka Dcera kostí a dýmu, kterou jsem četla nedávno a která se odehrává v Praze. Ale taky se mi vybaví Kafka, české pivo a ty úžasně nádherné tamější stavby!
_______

Anna Stothard - její Růžový hotel byl nominován na cenu Orange Prize 2012. V Česku ho vydal Plus v roce 2012.

Když myslím na Českou republiku, vybaví se mi čtení knih a plánování. Nesnesitelnou lehkost bytí jsem dočetla na zahrádce hospody to léto, kdy jsem za sebou měla první rok na univerzitě. Je to perfektní knížka, když se snažíte najít tu správnou cestu svým životem: lehkost nebo těžkost, chirurg nebo umývač oken, pevný vztah nebo přelétavost? Rozhodla jsem se jít po stopách Milana Kundery do České republiky a tak jsme s kamarádkou prolezly Londýn a hledaly turistické průvodce a navštěvovaly cestovní agentury. Dokonce jsme v butiku v Camden Town našly i podobné čepice na bowling, jako měla v knize Sabina. Plánovaly jsme, osnovaly jsme a pak jsme se od toho odpoutaly a nikdy jsme nejely. O dvacet let starší a nesnesitelně volné jsme se tomu smály a zapomněly.

O pět let později, když jsem žila v Los Angeles, na prahu mezi Little Armenia a Thai Town, kde byl vzduch cítit po jasmínu a kari, jsem se zrovna dala dohromady s klukem, který měl knihovnu zasvěcenou Kafkovi. Vlastnil několik různých edicí každého souboru povídek, románů a biografií, některé v angličtině, některé v němčině. Nad jeho jídelním stolem visel poměrně děsivý plakát Kafky, jak shlíží dolů skrze zadumané obočí. Navzdory tomu se opět objevily nadšené plány na cestu do Prahy. Koupili jsme si průvodce, naplánovali si datum do diáře, vybírali hotely. Tentokrát to nebyl smích a lehkost, co překazilo cestu, nýbrž jeho, no, proměna (nebo tak se to aspoň zdálo mně) z osobitého a vášnivého v nepřirozeně zmateného a obsesivního. Nakonec jsme do Prahy nejeli.

Po dvou letech jsem se z Los Angeles přestěhovala zpátky do Londýna a napsala jsem Růžový hotel o anglické dívce cestující napříč LA, aby vrátila fotky a dopisy muži, který miloval její nedávno zesnulou matku. Teď jsem se přestěhovala znovu, tentokrát do Berlína. Jsem tu teprve pár měsíců a miluji to tu. Znovu začínám spřádat plány na návštěvu Prahy, tentokrát možná vlakem a možná jen já sama. Už mám ostatně knižní průvodce.
_______

Stacey Kade - její duchařská trilogie The Ghost and the Goth (Mezi nebem a zemí) nyní vychází i u nás. První dva díly už jsou hotové (2013, Fragment), třetí se připravuje.

Byla jsem vážně nadšená, že Mezi nebem a zemí vyjde v České republice. Ačkoliv o této zemi mnoho nevím, rozhodně bych se moc ráda dozvěděla více. Vlastně jsem nikdy necestovala za hranice Států, ale jednou bych se chtěla podívat do Evropy (moji praprarodiče z otcovy strany pocházejí z Německa).

Když myslím na Českou republiku, myslím na jednu ze svých oblíbených knížek, Dcera kostí a dýmu, která se tam odehrává. Laini Taylor, autorka, popisuje Prahu jako tak nádherné místo, že bych to ráda viděla na vlastní oči! :)
_______

Kerstin Gier - Drahokamy (2012-2013, CooBoo) sklidily v České republice velký úspěch, dokonce už je na pultech knihkupectví i dotisk. Teď se plánuje překlad její další knihy s názvem Silber.

Nejvíc myslím na Prahu, když myslím na Českou republiku, abych byla upřímná. Vedle toho mě také napadne nádherná krajina a příroda.Bonus na závěr:
Clair Lamb, mluvčí Johna Connollyho sice slíbila, že Johnovi otázku předá (když jsem ji posílala, byl zrovna na cestách), ale nějak se nezadařilo. Tak tady je alespoň její krátké vyjádření k otázce Johna a České republiky: John strávil nějaký čas v České republice a použil kostnici v Sedleci jako inspiraci pro prostředí románu Černý anděl. Můžete se o tom dočíst v tomto článku: http://www.johnconnollybooks.com/journalism_sedlec.php.

A teď k soutěži, takže blahopřeji těm, kteří dočetli až sem, protože mají možnost účastnit se malinké giveaway k příležitosti blog tour.
Cena: Kniha od Francisca X. Storka Irises, s podpisem a věnováním (poslaná přímo autorem), a podepsaná pohlednice od Stacey Kade.
Výherce bude jen jeden.
Vše co musíte udělat je vyplnit následující formulář. Je to jednoduché, ale originalita a nápaditost se cení!
A dáme si na to třeba dva týdny, takže vyplňovat můžete do 19.10.2013


Tak a to je ode mě protentokrát vše :-) Brzy se můžete těšit na sumarizaci za září, první dojmy z vysoké a taky na recenzi (Ne)obyčejného kluka! 

4 komentáře:

 1. Vážně úžasná otázka! :) A odpovědi taky! :D

  OdpovědětVymazat
 2. Já myslím, že tvoje otázka byla jedna z nejoriginálnějších :)
  Hrozně se mi líbí odpověď Anny Stothard, o níž jsem sice poprvé a naposled slyšela tenkrát, když jsme si byly pro recenzáky, ale autorka působí mile.
  To, že tolik spisovatelů zná Kafku mě ani nepřekvapuje, už jsem o něm několikrát četla i v YA knížkách. Dcera kostí a dýmu taky pomohla rozšířit podvědomí Američanů (a jiných) o Praze, i když někteří ji stále zasazují do Československa. A jen tak mimochodem, Lainiina Praha je sice krásná, ale až na ty tramvaje působí spíš jako Rudolfova Praha než 21.století - no jo, Američance se musela zdát stará :D

  OdpovědětVymazat
 3. Podle tebe otázka byla jedna z těch "neoriginálních"? Já bych řekla pravý opak a přišla mi velmi zajímavá. A odpovědi autorů byly velice pěkné. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Vážně dobrá otázka, jedna z kterých jsem si přečetla všechny odpovědi. :))

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!