neděle 1. prosince 2013

Nevšední dystopie, která umně naráží na současnost

Alina Bronsky - Za zrcadlem

Originální název: Spiegelkind
Překlad: Tereza Pecková
Rok vydání: 2013 (originál vydán 2012)
Počet stran: 272
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Nakladatelství: CooBoo

Když je "víla" sprosté slovo
Patnáctiletá Juli až do nedávna vyrůstala ve světě ovládaném Normalitou jako úplně obyčejná a nijak nevyčnívající studentka lycea. A byla s tím naprosto spokojená. Jenže teď její matka zmizela a v okolí se šušká o tom, že byla víla, což je prostě ve společnosti normálů naprosto vyloučené. Naštěstí se na Julině straně objevuje Ksy, nová studentka lycea, která připomíná spíš než normála vyvržence společnosti alias freaka, avšak stane se Julinou věrnou kamarádkou. Spolu s ní a jejím bratrem Ivanem Juli začíná na vlastní pěst pátrat po své zmizelé matce a také po tom, proč je "víla" mezi normály sprosté slovo.

Německá autorka s ruskými kořeny, Alina Bronsky, svou prvotinu situovala do nezvyklého dystopického světa a promítla do něj své rodné slovanské prvky. Ačkoliv nejsem příznivce tohoto apokalyptického žánru, Za zrcadlem pro mě bylo příjemné překvapení. Kniha se mi do ruky dostala vlastně náhodou a nakonec jsem i ráda, že se tak stalo. Překlad navíc pochází z pera Terezy, s jejíž prací jsme se mohli setkat například u série Drahokamy.

Vybočuje z řady
Běžně se setkáváme s dystopiemi, kde se to hemží zbraněmi, kde zuří válka a kde je zkrátka dost a dost akce. Za zrcadlem je ale trochu jiná dystopie - ač nám ukazuje svým způsobem dost pokaženou a nemocnou společnost v budoucnosti, během většiny příběhu se nic tak moc zásadního nestane. A když ano, tak v poklidném tempu. Pokud si tedy neumíte představit knížku bez alespoň jedné pořádné honičky/bitvy/čehokoli akčního, Za zrcadlem pro vás nejspíš nebude nejšťastnější volba.

Naproti tomu nelze říct, že by chyběl děj. To, že se nic zásadního neodehrává, ještě neznamená, že jsme ochuzeni o cokoliv zajímavého či čtenářsky atraktivního. Můžeme totiž sledovat duševní přerod hlavní hrdinky, který je naprosto zásadním hybatelem celé knihy - na začátku je Juli jednou z mnoha, ale postupně nachází nové perspektivy a zjišťuje, že život pod záštitou Normality není úplně v pořádku. Tento její vývoj je velice dobře zaznamenaný, nechybí neustálé pochybnosti o správnosti vlastního i cizího jednání a vůbec celé utváření vlastní individuality.

Mohlo by to tak být doopravdy?
Svět, v němž se děj knihy odehrává, velmi nápadně připomíná současnou společnost. Ačkoliv jsme postupně učeni větší toleranci, na ty, kteří silně vybočují z řady, se stále mnoho lidí dívá skrz prsty. Proto je situování Za zrcadlem do "normální" společnosti chytrý tah, postupem stránek si uvědomujeme absurditu celého toho 'nevybočování z řady'.

Trochu méně věrohodně působí v příběhu víly, třebaže se mi ono klíčové bytí "Za zrcadlem" zdálo docela vtipné a zajímavé. Najednou se totiž ve společnosti, která se tváří naprosto realisticky, objevuje nadpřirozeno, a to je dle mého trochu nešťastný krok.

"Já nepodvádím," řekla Flora klidně.
"Takže?"
"Děláš stejnou chybu jako všichni ostatní, co sem přijdou. Myslí si, že jejich život je jako dálnice a cesta je jasně daná. Nejde jim na rozum, že sice dovedu vidět neviděné, i když možná ne tak dobře, jiní to dovedou mnohem líp. Ale žádná budoucnost neexistuje. Každý se v každém okamžiku rozhoduje, kterou z těch možných cest se vydá. S každým nadechnutím se formuje naše budoucnost, a jak mám vědět, co uděláš příště, když to nevíš ty sama?"
Alina Bronsky, Za zrcadlem, str. 215

Jako celek působí Za zrcadlem přívětivě - inteligentní myšlenka v poměrně podařeném zpracování. Do karet českého čtenáře navíc hraje fakt, že do příběhu jsou zakomponovány slovanské kořeny autorky (takže se nelekněte, až narazíte na Ivana či Jaroslava, to totiž není výmysl překladatelky), které jsou v našem prostředí pravděpodobně lépe stravitelné něž někde daleko na západě.

Tahle tak trochu zvláštní a netradiční dystopie určitě není pro každého. Pro mě ale byla v rámci žánru velmi příjemným překvapením a otevřený konec podnítil můj zájem o pokračování. Takže neváhejte a zkuste to!

Děkuji nakladatelství CooBoo za poskytnutí recenzního výtisku!

3 komentáře:

 1. Vypadá to docela zajímavě, už jen podle názvu. Protože co je za zrcadlem, to jsem vždycky chtěla vědět. :)
  Díky za tip, píšu na seznam. ;)

  OdpovědětVymazat
 2. Hezky napsaný, jsem ráda, že se ti to líbilo :)

  OdpovědětVymazat
 3. Myslím, že tohle by mi mohlo sednout. Duševní přerody postav jsou něco, v čem se tak trochu vyžívám, a podle tvé recenze se zdá, že v téhle knize bych si toho mohla užít požehnaně :) I to téma "Normalita" je podle mě hodně zajímavé...

  porozhlédnu se v knihovně :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!