středa 19. února 2014

Dalajlamova kočka nevyužívá svůj potenciál

David Michie - Dalajlamova kočka

Originální název: The Dalai Lama's Cat
Překlad: Petra Vlčková
Rok vydání: 2013 (originál vydán 2012)
Počet stran: 256
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Nakladatelství: Sygnerie Publishing SE

O životě jedné rozmazlené Její svatosti kočky
Malé bílé kotě málem přišlo o život, ale pak si ho všiml sám Dalajlama a poskytl mu azyl. JSK, Jeska, Sněžná lvice, Rinpoče... To všechno jsou jména, která tahle trochu rozmazlená kočka nese. S čumákem trochu vzhůru komentuje dění kolem sebe a prostřednictvím svého pána předává čtenáři moudrost. Jen kdyby se jí řídila i ona sama...

David Michie je mezinárodně proslulý autor knih o buddhismu. Není tedy divu, že i do tohoto prozaického kusu zakomponoval prostředí indické Dharmsaly, Dalajlamova paláce a především jeho moudrost. Kromě banálního příběhu tedy kniha skrývá víc, totiž jakýsi návod na spokojenost a možná i na štěstí.

Pro fanoušky koček i buddhismu
A já se řadím do té druhé skupiny. Po přečtení Dalajlamovy kočky tím spíš. Buddhismus je totiž asi jedinou devízou knihy, kterou jsem našla. Na první pohled příjemně vypadající oddechovka je totiž složená z chatrné kostry jednoduchého až hloupého příběhu a právě zmíněné duchovní nadstavby. Z toho je patrné, že se autor skutečně nezaměřuje na příběhy. Na jednu stranu je to dobře, jelikož si můžeme být jisti, že buddhistické principy v knize pochází z pera odborníka, na druhou stranu je to škoda, protože kdybych chtěla knihu výhradně o buddhismu, asi bych sáhla spíše po odborné publikaci. Dalajlamovu kočku bych tedy doporučila spíše mladším čtenářům, kteří nemají vysoké nároky na kombinaci příběhu s myšlenkou.

Je pravda, že všechny živé bytosti touží po štěstí a chtějí se vyhnout utrpení. Jenže když jsem lovila myš, na nic takového jsem vůbec nepomyslela. Zvítězil nade mnou instinkt. Ani na okamžik jsem se nezamyslela nad tím, jak to, co dělám, vypadá z pohledu myši.
Začala jsem si uvědomovat, že i když je nějaká myšlenka snadno pochopitelná, neznamená to ještě, že je také snadné se podle ní řídit. Jakkoliv jsem vznešené principy schvalovala souhlasným předením, neznamenalo to vůbec nic, pokud jsem podle nich také nežila.
David Michie, Dalajlamova kočka, str. 29

Protivná kočka, protivná
Vyprávění z pohledu kočky je jistě zajímavostí, ze které se dá vytřískat hodně. Nicméně zde se to podle mého názoru až tak moc nepovedlo. Vypravěčka je totiž neuvěřitelně protivná. Možná tím chtěl autor ukázat, že kočky mají jiný charakter než lidé, ale tak jako tak, Jeska svému páníčkovi rozhodně nedělá čest.

Kniha ani nemá nijak moc ucelený děj, jde spíše o soubor epizod ze života kočky, každá taková epizoda má také své vyústění a obsahuje myšlenku, kterou bychom se měli řídit. Problém je, že hlavní hrdinka je prostě a jednoduše nepoučitelná. V jedné kapitole mluví o tom, že si konečně uvědomila, že by měla být skromná atp., a v další opět opakuje, jak je důležitá, protože je to kočka Jeho svatosti? Ne, to zkrátka u čtenářů nemůže fungovat. Pokud čtu knihu o buddhistických principech, neočekávám, že si z nich bude hlavní "postava" dělat holubník a bude dělat všechno pro to, aby dokázala opak.

Je škoda, že z knihy s velkým potenciálem zbyl jen nepovedený pokus, stojící na chatrné kostře velmi jednoduchého a plytkého příběhu s neuvěřitelně hloupou hlavní hrdinkou. Nechci nikoho odrazovat, ale skutečně si myslím, že je to kniha vhodná spíše pro mladší generaci. Takové čtenáře totiž určitě potěší a navíc jim může poskytnout docela dobrý myšlenkový základ do života.


4 komentáře:

 1. Hezká recenze, byť jsem knihu nečetla a ani o ni neslyšela, měla bych asi stejný názor - nápad pěkný, kniha (ukázka) nic moc. Já navíc nemám ráda kočky :D

  OdpovědětVymazat
 2. a nie sú aj ľudia náhodou takí istí ako táto mačka? Nie je to tak, že robíme predsavzatia, nesplníme, potom si zase dáme predsavzatia a tak ďalej? Nie je to tak, že robíme mnoho chýb, často aj tú istú viackrát a trvá veľmi dlho, kým sa z toho poučíme? Alebo sa nepoučíme vôbec. A nie sme často namyslení - na úspechy, na svoj pôvod, na svoj majetok, na svje výsledky? Sme a je to tak. A presne toto bolo ukázané v tejto knihe a Dalajlamova mačka sa asi preto zdá byť protivnou postavou, lebo sa správa tak, ako väčšina ľudí :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za tenhle názor, takhle jsem se na to, přiznávám, nedívala :) Sice s tím úplně stoprocentně nesouhlasím, ale rozhodně na tom něco je :)

   Vymazat
 3. Už jsem o té knize slyšela, ale, no, moc mě nezaujala. O buddhismu bych si něco přečetla docela ráda a bylo by super, kdyby to bylo ve formě románu. Tohle na mě ale působí dost podivně. :D

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!