středa 23. dubna 2014

Výlet do krajiny snů je odlehčený a zároveň napínavý

Kerstin Gierová - První stříbrná kniha snů

Originální název: Silber: Das erste Buch der Träume
Překlad:
Tereza Pecková
Rok vydání: 2014 (originál vydán 2013)
Počet stran: 352
Vazba knihy: ?
Nakladatelství: CooBoo

Kniha vyjde v květnu 2014!

Nejniternější tajemství zjistíš prostřednictvím snů
Patnáctiletá Liv nezná skoro nic jiného, než stěhování. S mladší sestrou Miou jsou zvyklé pendlovat ze státu do státu, od mámy k tátovi. To se teď ale změní, když si jejich matka našla přítele a hodlá strávit zbytek života (nebo alespoň nějaký čas) v Londýně. Ve škole se Liv seznamuje s čtyřčlennou partou blonďatých krasavců, z nichž jeden je její nastávající nevlastní bratr, Grayson. Dále tu máme Jaspera, kluka krásného, leč hloupého, Arthura, asi nejkrásnějšího kluka vůbec a Henryho, který se zdá být nejnormálnější. Věci se dají do pohybu, když Liv ve snu náhodou projde zelenými dveřmi s ještěrčí klikou a celou partu potká při zvláštním rituálu na hřbitově. A jak se zdá, nebyl to jen divný sen, protože si ho pamatují všichni...

Kerstin Gierová je českým čtenářům dobře známá především úspěšnou trilogií Drahokamy, v níž se zabývala cestováním v čase. Ve své nové knize přináší nové, neméně originální téma - téma snů. Autorka je ve svém žánru rozhodně jedna z těch lepších, nicméně originální námět nezachrání vše. Zejména ne to, že se Gierová evidentně bojí experimentovat se stylem.

Srovnávání se neubráníme
Ono se to hezky řekne - oprostím se Drahokamů a budu k První stříbrné knize snů přistupovat s čistým štítem. Ale dost dobře to nejde. Na první pohled sice poznáváme Gierové styl (zcela jistě i díky překladu Terezy, která měla v péči už Drahokamy), nicméně na stejný pohled také poznáváme, že to je tak trochu (více či méně - to už je na uvážení každého čtenáře) remake Drahokamů. A také Super drbny, kdo jí zná, tomu neujde nápadná podobnost Drbnina blogu s blogem Plesky třesky tajemné Secrecy, který provází Frognal Academy, již navštěvují naši hrdinové.

Je to škoda, protože Gierová má určitě na víc. Bez mučení přiznávám, že mě dost zklamalo, nakolik se držela předchozího (osvědčeného) konceptu. Naštěstí se toho postupně alespoň trochu vytrácí, protože se eliminuje to, co mě mrzelo u prvního dílu Drahokamů - akce až na konec. Pomalý postup tu sice opět je, ale věci se dají do pohybu už těsně za polovinou, navíc první díl působí sympaticky uzavřeně, což rozhodně hodnotím kladně. Rozhodně tedy žádné 'velká akce až na závěr a necháme to pěkně otevřené'.

Ach ti... Blonďáci!
Další změnou je také fakt, že místo jednoho prince tu máme hned čtyři. A všechny blonďaté a všechny pěkné. Koho si Liv asi vybere? Navzdory více možnostem se opět autorka vyvarovala nějakým nudným troj-, čtyř- a víceúhelníků. Je totiž opravdu osvěžující, když si je pro jednou hrdinka naprosto jistá. Romantiky navíc není příliš, takže se zdá, že Gierová skutečně našla tu zlatou střední cestu.

Díky trochu pomalejšímu Jasperovi není nouze o vtipné scény, Arthur dodává knize trochu temnější atmosféru, Grayson je v partě za "toho rozumného" a Henry je prostě zlatíčko. Na druhou stranu je možná jejich počet zprvu trochu matoucí - dlouho jsem si pletla Henryho a Arthura.
Dámské hrdinky nemají, vyjma Liv, příliš prostoru se projevit. Bohužel. Liv je ale opět ta hrdinka, se kterou je zábava, zároveň však není tolik praštěná jako Gwendolyn z Drahokamů. Nejen díky ní je celé čtení příjemně odlehčené a osvěžující. A svět snů je báječně vymyšlený!

A tohohle je trochu moc
Je velká škoda, že blog Secrecy neměl v textu žádnou funkci. Očekávám, že tomu tak bude v dalších dílech, ale vzhledem k okolnostem si myslím, že děj mohl být zpomalen i jinak, tuhle Super drbnu čtenář nepotřebuje, tím spíš, že ani nedojde k žádnému výraznému posunu jejího smyslu.
Některé praktiky týkající se hlavní zápletky mi taky přišly trochu přestřelené. Ale to poznáte nejspíš sami.

Jako celek se mi ale První stříbrná kniha snů zamlouvá asi víc než první díl Drahokamů - Gierová, byť trochu vykrádá sama sebe, se poučila s předchozích chyb a nekoncentrovala všechnu akci k posledním stránkám. Navíc dokázala hlavní zápletku celkem umně uzavřít a nechat jen drobný, leč účinný cliffhanger. Pokud se vám zamlouvala předchozí young adult trilogie z pera této autorky, První stříbrnou knihu snů byste rozhodně neměli minout!

Děkuji nakladatelství CooBoo za poskytnutí recenzní e-knihy!

4 komentáře:

 1. YA asi číst nezačnu, ale aspoň díky tobě vím, o čem tohle šílenství je. Pěkně napsaná recenze, je vidět, že se vyznáš. Tlesk tlesk :-)
  Hezký den, J.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, ale nemám moc pocit, že bych se vyznala, rozhodně ne tolik jako ostatní bloggerky, na tenhle žánr se zas tolik nezaměřuju :))

   Vymazat
 2. Já jsem si taky pletla Henryho a Arthura! Hned si připadám líp! :D

  OdpovědětVymazat
 3. Konečně si můžu přečíst recenze na Stříbrnou, když jsem ji konečně sama dopsala! :D
  Vlastně ve všem s tebou naprosto souhlasím. Jo... kluky jsem si taky pletla! :D

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!