čtvrtek 3. července 2014

Jen jeden den: Oddechovka i kýbl inspirace

Gayle Formanová - Jen jeden den

Originální název: Just One Day
Překlad: Květa Palowská
Rok vydání: 2014 (originál vydán 2013)
Počet stran: 352
Vazba knihy: Brožovaná
Nakladatelství: Yoli

Během jediného dne se může stát cokoliv
Představte si, že by vás krásný neznámý kluk pozval na jeden den do Paříže. A představte si, že pro jednou hodíte všechny zásady za hlavu a nabídku přijmete. Přesně tak to udělala Allyson, když cestou z výletu po Evropě potkala Willema, zatraceně sexy holandského tuláka. Z hodné a poslušné Allyson se na jeden den stala nezávislá Lulu. Jenže jeden den může změnit hodně a pak už není cesty zpět. Co dělat, když den skončí, tajemný Willem nikde není a ona o něm kromě jména ani nic neví?

Předchozí kniha Gayle Formanové, která vyšla v České republice, Jestli zůstanu, je mou srdeční záležitostí. I proto jsem se na Jen jeden den hodně těšila. Námět zní sice neuvěřitelně přitaženě za vlasy, ale nakonec za sebou skrývá mnohem více, než by se mohlo zdát. Gayle Formanová opět ukazuje, v čem tkví její silná stránka - v rozehrávání neobyčejných milostných příběhů zejména z pohledu psychiky hlavních hrdinů.

Neotřelé, svěží, originální
Žádní kostlivci ve skříni, těžké dětství, psychické problémy. Žádný vztah mezi "zlým chlapcem" a "hodnou holkou", která chlapce změní k lepšímu. Zdá se, že Jen jeden den přináší přesně to, co tady v žánru New adult chybělo. Právě originální námět je to, na čem může kniha nejvíce stavět. A také se jí to do velké míry daří, zejména v první části nazvané příznačně "Jeden den" rozvíjí poměrně sympatický milostný příběh. Ten nemá dlouhého trvání, protože ráno je tajemný Holanďan pryč a Lulu, totiž Allyson, zbývají oči pro pláč. Ve druhé, podstatně delší části nazvané "Jeden rok" se odehrává celý niterný boj Allyson se sebou samotnou - musí se vyrovnat s tím, co se během toho jednoho dne stalo, a také sama se sebou.

Dee začne okamžitě chrápat, ale mně trvá dlouho, než usnu. Pořád uvažuju o Lulu. Třeba to bylo jen jméno. A předstíraný. Ale v jistou chvíli přestalo být falešný. Protože pro ten den jsem se doopravdy stala Lulu. Možná ne tou Lulu z filmu nebo Louisou Brooksovou, ale takovou, jakou si ji představuju. Svobodnou. Odvážnou. Podnikavou. Vstřícnou.
Uvědomuju si, že nepátrám jen po Willemovi; hledám taky Lulu.
Gayle Formanová, Jen jeden den, str. 230

Bohužel na dvou prvcích - hledání muže a hledání sama sebe - staví kniha trochu nešťastně na poměrně rozsáhlém formátu. Proto není divu, že se tu a tam objeví nějaké hluché místo. Nejvíc z počátku druhé části, ano, místo to tam mám a chápu i záměr, nicméně když Allysonina osobní muka a fňukání a tak vůbec trvalo už moc dlouho, začala jsem se při čtení prostě nudit. Zpestření přinesl až nový Allysonin kamarád, Dee, avšak ne na dlouho - jako postava byl místy trochu moc umělý.

Příjemné jiskření a dlouhé hledání
Faktem zůstává, že akce se odehrává v první části knihy a pak zase až na samotném závěru. Prostředek knihy je jako nutná výplň - sice řeší důležité osobností otázky, ale i ty by mohly být podány trochu jinak. Váhám, zda mě víc bavil začátek nebo konec, obojí má totiž něco do sebe - zatímco na začátku je pouze Paříž a sexy cizinec, na konci se Allyson konečně staví na vlastní nohy a vydává se hledat nejen Willema. Interakce s cizím prostředí funguje na jedničku. Interakce Allyson s Willemem taktéž - aura tajemství nad ním je podařená, stejně jako postupné jiskření mezi oběma.

Na jednu stranu vím, že jeden den navíc nezmůže nic, jen odloží žal. Ale v skrytu duše uvažuju jinak. V jeden den se narodíme. V jeden den umřeme. V jeden den se můžeme změnit. A zamilovat. Během jedinýho dne se může stát cokoli.
"Co myslíš?" ptám se ho. "Ještě jeden den?"
Gayle Formanová, Jen jeden den, str. 123

Proces duševního vyspění hlavní hrdinky je zbytečně moc protahován, avšak je znát, že Gayle Formanové tenhle styl prostě sedí. Ona si umí pohrávat s psychikou hlavních hrdinů a spojit ji navíc s atraktivním námětem a romantickou zápletkou, která je svěží a skutečně funguje.

Inspirativní čtení nejen na léto
Bez váhání bych knihu doporučila dál, i když jsem nakonec zas tak nadšená nebyla - i ty zdlouhavé části jsou koneckonců napsané stejně příjemným stylem jako zbytek knihy. Tentokrát bych však měla výtku k překladu, hovorová čeština se mi v psané formě líbí čím dál méně a tady je navíc na můj vkus skutečně až moc.

Jen jeden den vás možná inspiruje - ať už k cestě do Paříže či do Holandska, nebo k spontánnímu rozhodnutí, cestování na vlastní pěst. Čtení otevře ve vaší mysli místo, v němž začnete přemýšlet sami nad sebou. Jen jeden den je bezvadné čtení na léto, ale zároveň i inspirativní kniha o hledání vlastní identity. A rozhodně stojí za přečtení!

3 komentáře:

 1. Tak tohle mě moc nezaujalo, asi je to spíš pro náctileté, ne? :-) Nic ve zlém, občas nějaký románek taky přelousknu, ale tohle bych číst nemusela. Ale hezká recenze. :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Pekná recenzia :)
  Iba jeden deň bola dobrá kniha, ale musím povedať, že Iba jeden rok, čo je kniha z Willemovho pohľadu je lepšia.. aspoň pre mňa :)

  OdpovědětVymazat
 3. zrovna jsem pred dvouma dněma docetla , takove mi to prislo zdlouhave a ufnukane :( cekala jsem vice ...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!