úterý 28. října 2014

Solitaire: Trpělivost zabíjí, ale při čtení o život nepůjde

Alice Osemanová - Solitaire

Originální název: Solitaire
Překlad: Romana Bičíková
Rok vydání: 2014 (originál vydán 2014)
Počet stran: 336
Vazba knihy: ?
Nakladatelství: CooBoo

Kniha vychází 5. listopadu!

"Tohle není žádná lovestory"
...Ale přesto tu máme holku a kluka. Přesněji řečeno Tori a Michaela Holdena, který jí z ničeho nic zkříží cestu právě ve chvíli, kdy se začnou dít divné věci, v nichž má podle všeho prsty Solitaire, tajemná organizace, která si dělá tak trochu legraci z celé školy. Ale náš příběh není jen o Solitaire, je především o Tori a o tom, co všechno nenávidí.

Alici Osemanové je 20 let. A to je pro mě důvod, proč podléhat předsudkům a nemít chuť si její prvotinu přečíst. Nějak nemám důvěru ve stejně staré (mladší) autory. V tomto případě ale naprosto zbytečně, Solitaire mě přesvědčil, že Alice Osemanová na to v rámci žánru má. Pojďme si říct, co na této netrpělivě očekávané horké novince je.


Programově nenávistná Tori a ti druzí
Od začátku je naší průvodkyní Tori Springová, v zásadě naprosto normální šestnáctiletá puberťačka. Zvláštní je v tom, že věci, které má Tori ráda, by se daly spočítat na prsty jedné ruky (spaní, blogování, sledování filmů) a ještě by vám zbyly dva prsty na vrtání se v nose. Mnohem delší je seznam toho, co nenávidí. Sázka na protivnou hrdinku a vypravěčku rozhodně není marná a rozhodně bude mít spoustu pozitivních ohlasů, problém je v tom, že Tori je nenávistná programově a z principu a to je to, co mi vadilo. Chvílemi to totiž působí nuceně, jako by prostě Tori musela nenávidět už jen proto, že je Tori. 

Mnohem zajímavější je Michael Holden, který protivě Tori tvoří zajímavý protipól. Je trochu podivín a evidentně kolem sebe měl mít jistou auru tajemství. Je sympaticky pozitivní a zároveň trochu potrhlý. Ve dvojici s Tori jim to prostě ladí, fungují spolu a troufám si říct, že jsou jedním z nejpevnějších stavebních kamenů celé knihy.
Kromě Tori a Michaela tu máme ještě další postavy, žádná z nich ale dle mého nedostala dostatečný prostor, aby mohla sekundovat dvojici ústředních hrdinů. Díky tomu je třeba Charlie, Toriin bratr, trochu nedotažená postava v tom smyslu, že je těžko uvěřitelná (je to škoda, zrovna Charlie by si víc prostoru určitě zasloužil).

Věk autorky má svá pro a proti
Největší devízou knihy a zároveň největším nedostatkem je věk autorky. Mladičká Osemanová zná sama nejlépe psychiku a vyjadřování náctiletých, tudíž je po této stránce Solitaire velmi autentická kniha. Celá první část ubíhá ve velmi příjemném tempu a ačkoli se tam zas tolik neděje, je zábavné to číst, protože je to napsané sympaticky svěžím stylem. 
Kvůli nedostatku zkušeností ale vyznívá do ztracena konec - je to celé prostě až moc předvídatelné a svým způsobem nenápadité a nedotažené. Po dočtení zkrátka zmizel ten dobrý pocit z první části. Navíc celé tajemství kolem Solitaire vlastně vůbec není tajemné a ve finále vás bude mnohem víc bavit Tori a její myšlenkové pochody.

Sečteno podtrženo - Solitaire vůbec není špatný debut, v rámci žánru je naopak povedený. Má nedostatky, ale ty poměrně slušně vyvažují klady. Takže si to přečtěte, bude vás bavit. Je vtipný, svěží, i když ne tolik objevný. Je to debut, ale už teď je jasné, že Alice Osemanová má na poli young adult co nabídnout!

Děkuji nakladatelství CooBoo za poskytnutí recenzní e-knihy!

2 komentáře:

  1. Pěkná recenze. Ale myslím, že to asi nebude nic pro mě.=) Mám ráda hrdniny, které můžu mít ráda. Kdybych ale byla cílová skupina, možná bych si ji i ráda přečetla.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já si taky myslím, že cílovka si to užije víc než my :) A díky!

      Vymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!