neděle 9. listopadu 2014

První dětská kniha Soukupové je vydařená

Petra Soukupová - Bertík a čmuchadlo

Rok vydání: 2014
Počet stran: 136
Vazba knihy: Pevná bez přebalu
Nakladatelství: Host
Ilustrace: Petr Korunka

Jak si v devíti letech poradit s rozvodem rodičů?
To by rád věděl i Bertík. Neví si rady. Jeho maminka a tatínek se rozvedli a Bertíkovi se to moc nelíbí, nejradši by, aby všechno bylo jako dřív. Navíc nemá rád maminčina nového přítele Richarda, kterému přezdívá Rypouš. A právě s maminkou a Richardem musí Bertík prázdniny trávit na chalupě. Je to pěkná otrava, dávat všem najevo, jak moc tu trpí - a tak Bertík vyvede spoustu hloupostí, než mu tajemné zvířátko, čmuchadlo, pomůže otevřít oči.

Od Petry Soukupové jsem zatím nic nečetla, proto mi přišlo příhodné číst jako první její první knihu pro děti. Rozhodně to nebyl krok vedle, jednoduchý a přesto dost zajímavý příběh a jako bonus krásné výtvarné zpracování činí z knížky velký čtenářský zážitek pro malé čtenáře a jistě i pro jejich rodiče.

Ten Bertík je ale...!
Budou si nejspíš děti říkat. Petra Soukupová vsadila na vyprávění v první osobě a do osoby vypravěče dosadila hlavního hrdinu, zhrzeného Bertíka. A vyplatilo se jí to, hned ze dvou důvodů. Děti budou mít blíže ke sledování událostí očima devítiletého chlapce, který kolem sebe kope, jak se dá. Malým čtenářům je tedy dána možnost Bertíka pochopit a trochu politovat a zároveň si uvědomit, že situaci řeší poněkud nešťastným způsobem. V tomto případě je zkrátka ich forma velké plus a elegantní řešení.

"Ale Ráďo," řekne Richard mojí mámě takovým tónem, jako by byl taky na mojí straně.
"Zrovna ty se za něj přimlouvej," odsekne mu mamka.
"Byl to vážně blbej fór, ale dopadlo to díky bohu dobře a Bert už takový věci dělat nebude, že ne?" otočí se Richard na mě.
Kdyby to řekla mamka, tak bych nejspíš kejvnul a asi i odpověděl, že nebudu, ale protože to řekl Richard, tak to nejde tak snadno. Hrozně to chci říct, ale prostě nemůžu. Už už skoro promluvím, když vtom uslyším mamku.
Petra Soukupová, Bertík a čmuchadlo, str. 54

Nadpřirozený pomocník a rádce
Od začátku se v tom Bertík koupe sám. Nikdo mu totiž nerozumí, ani maminka, ani Richard a dokonce ani děti z rodin, s nimiž Bertíkova nová rodina tráví prázdniny. A nebo spíš není nikdo zvědavý na manýry malého protivy? Ve chvíli, kdy to už už vypadá, že je Bertíka dost na celý zbytek knížky, přichází čmuchadlo, aby situaci zachránilo.

"Počkej, nespi," říkám čmuchadlu.
Hm?
"Myslím, že už mě mamka nemá ráda."
Proč by neměla?
"Protože jsem ji asi naštval. Ani mě nevolala a nechala mě spát tady a ani se jí nestýská, a mně jo."
Třeba stýská.
"Ale nechala mě tady."
Nechala.
"Takže mě už nemá ráda?"
Já nevím... Třeba ji vážně nebaví, jak se chováš.
Petra Soukupová, Bertík a čmuchadlo, str. 71

Použití nadpřirozené postavičky je v tomto případě také velice vtipné řešení. Nadpřirozeno se blíží světu dětské literatury a zároveň jako hlas dospělého v těle "zvířete" ukazuje malým čtenářům a především Bertíkovi, jak podobnou situaci řešit tak, aby to neubližovalo lidem kolem.

Tematicky trochu náročné
...Alespoň vzhledem k zacílení knihy. Nabízí se otázka, na kolik se děti budou bavit při čtení o klukovi, který se nemůže vyrovnat s rozvodem. Celá knížka má díky tomu méně lehkou atmosféru, než jaká je obvyklá u jiných dětských knih. Na druhou stranu je tu ale tím pádem otevřená možnost pro společné čtení rodičů s dětmi. Díky vhodnému polo-nespisovnému jazyku se navíc kniha hezky čte a i pohled devítiletého dítěte je dobře zvládnutý.

Poslední zmínku si zaslouží krásné grafické zpracování knihy, díky němuž Bertíka a čmuchadlo v knihkupectví jistě nepřehlédnete. Obálka a materiál jsou navíc jen drobnost v porovnání s nádhernými doprovodnými ilustracemi uvnitř.

Pokud jste v duši stále dítětem, Bertíkem a čmuchadlem neprohloupíte. Ještě více se ale hodí do rodin, v nichž se děje něco podobného a rodiče neví, jak to svému potomkovi vysvětlit.

Děkuji nakladatelství Host za poskytnutí recenzního výtisku!

2 komentáře:

  1. Zajímavá knížka a čtu na ni zatím samou chválu, ale to tak obecně na paní Soukupovou, takže si myslím, že touhle knížkou taky začnu. :-) Hlavně pevně doufám, že se dostane do rukou právě dětem více než dost.

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!