neděle 15. března 2015

V Šepotání poznáte temnější verzi klasické Říše divů

A. G. Howardová - Šepotání

Originální název: Splintered
Překlad: Magdaléna Stárková
Rok vydání: 2015 (originál vydán 2013)
Počet stran: 416
Vazba knihy:
Nakladatelství:
CooBoo

Kniha vychází 6. dubna!

Tak trochu jiná Říše divů
Alyssa je divná. Ví to. Od chvíle, kdy začala dospívat, slyší šepotání. Snaží se ignorovat, co jí říkají brouci a motýli, protože nechce skončit jako Alison, její matka, která se po jednom osudném incidentu dostala do sanatoria pro duševně choré. Jenže najednou Alyssa zjišťuje, že jejich příbuzenství s Liddleovými, rodinou Alenky od Lewise Carolla, znamená rodinnou kletbu. Alyssa se musí vydat králičí dírou do Říše divů, aby napravila všechno, co Alenka tenkrát pokazila, a zachránit tak nejen sebe, ale především svou matku.

Šepotání. Kniha se zajímavým námětem, ke které bych se ale asi sama od sebe nedostala. Obálka se mi moc nelíbí, protože prostě nemám ráda obálky s obličeji/postavami. A navíc se mi nelíbí ani samotná slečna. Námět byl ale dobrým důvodem k Šepotání přistupovat bez předsudků. A jaké to tedy bylo?

Hra na temnější strunu... Postupně vyprchává
Příběh začíná jako tisíce dalších young adult knih - v současnosti, u neobyčejné dívky. Alyssa ráda jezdí na skateboardu, tvoří mozaiky z mrtvých brouků a statečně čelí výsměchu kvůli svému příbuzenství se slavnou Alenkou. Šepotání hmyzu se snaží ignorovat, jenže poslední návštěva u Alison všechno změní. Alyssa se dozvídá, že Říše divů opravdu existuje a že je tu navíc kletba, kterou zapříčinila svými chybami právě Alenka. A tak se Alyssa vydává skrze zrcadlo a králičí díru za šeptavým voláním svého dávného kamaráda ze snů... Jenže se s ní do Říše divů omylem dostává i její nejlepší kamarád Zach, do kterého je (samozřejmě) už dlouho tajně zamilovaná.

Kdyby byly ryby... Ne, takhle ne. Kdyby prostě nebylo tuctového současného začátku, hormonálních problémů hlavní hrdinky a mnoha stránek navíc, bylo by Šepotání dokonalou knihou. První část je napínavá, tajemná a trochu děsivá - postupné odhalování toho, že Alenka si svou Říši divů dost přibarvila a že ta skutečná je o mnoho zvrácenější a děsivější funguje. Kolem poloviny se ale tempo zpomaluje a zpomaluje a... Najednou se nic neděje. Vlastně si myslím, že je to tím, že se na scéně objevuje Morfeus, Alyssin tajemný snový průvodce z dětství. Najednou je putování Říší divů zastaveno a Alyssa jen řeší, jestli by radši Zacha nebo Morfea a vy si klepete na hlavu, že její starosti byste chtěli (nebo spíš chtěly) mít. Ke konci se události opět dají do pohybu, nicméně se všechno tak strašně zkomplikuje a překombinuje, že po dočtení budete mít úplně přehlcenou hlavu.

A zase ten trojúhelník!
Vedle zajímavé, leč trochu nedotažené, linky s Říší divů, v knize najdete i klasický milostný trojúhelník. Ten se ani nesnaží být něčím objevný, vybírá všechna klišé - na jedné straně hodný kamarád a láska už (dle Alyssiných slov) už od šesté třídy, na straně druhé proklatě sexy týpek z Říše divů, který má křídla a s Alyssou tak trochu manipuluje už od dětství. Já bych jasno měla, Alyssa evidentně moc ne. A díky tomu staví do zvláštních situací oba osudové chlapce, takže i ten, který by se za normálních okolností zdál sympatický, ztrácí cenné body.

Ach jo, Alysso. Kdybys tak méně řešila vlastní hormony a víc se soustředila na Říši divů!

Nechápejte mě špatně. Bavilo mě to číst. První polovina byla tak dobrá, že bych jí i odpustila ten začátek v současnosti (který mi na tomhle typu knížek vadí). Škoda, že v polovině autorce došel dech a Alyssu dohonily její hormony. Pokud hledáte něco aspoň trochu nového, po Šepotání určitě sáhněte. Je to napínavé jako kšandy. Aspoň chvílemi. A lehce dekadentně laděná Říše divů je super!

Děkuji nakladatelství CooBoo za poskytnutí recenzní e-knihy!

8 komentářů:

 1. Páni, ty jsi to už četla? Já se na tu knížku šíleně těším! :) Z milostného trujúhleníku sice nadšená nejsem, ale ani to mi touhu po knize nezkazí ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, četla, díky spolupráci s CooBoo jsem ji dostala jako ARC - můžeš se těšit v blízké době na recenze na dalších blozích :-)

   Snad si ji užiješ i přes milostný trojúhelník! :-)

   Vymazat
 2. Na tuto knihu se opravdu těším! Jakmile vyjde určitě se po ní poohlédnu! :) A jinak má opravdu moc povedenou obálku. Díky za pěkný článek :)
  http://milujemekihy.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 3. Šepotání bych si hrozně ráda přečetla, ale (jak tak koukám na Tvou recenzi) doufám, že autorka do té doby druhou polovinu knihy přepíše, protože milostných trojúhelníků mám poslední dobou až nad hlavu... Pěkná recenze :)

  OdpovědětVymazat
 4. Super recenzia! Ako na túto knižku sa teším! Stále o nej len vyhľadávam na nete všetko čo sa dá, mňa totiž strááášne moc zaujala :)
  www.universeofwonderfulbooks.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 5. Na knížku jsem měla zálusk, ale ještě si to asi promyslím. Poslední dobou je milostných trojúhelníků opravdu moc.

  OdpovědětVymazat
 6. Na knížku jsem měla zálusk, ale ještě si to asi promyslím. Poslední dobou je milostných trojúhelníků opravdu moc.

  OdpovědětVymazat
 7. Já to mám v angličtině, chystám se na to už pěkně dlouho :D no teď, když to vychází, tak bych se na to mohla konečně vrhnout a přispět taky s názorem... no teď se trochu děsím, nesnáším, když hrdinka začne řešit jak trhlá kluky :D ale snad to ten svět okolo vyváží. Jsem teď vážně zvědavá, jestli se mi to bude líbit.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!