pondělí 9. března 2015

Varování: nečtěte Jablečný koláč bez jablečného koláče

Sarah Moore Fitzgeraldová - Jablečný koláč naděje

Originální název: The Apple Tart of Hope
Překlad: Karolina Medková
Rok vydání: 2015 (originál vydán 2014)
Počet stran: 192
Vazba knihy: Pevná
Nakladatelství: CooBoo

Oskare, kde jsi?
Meg se zhroutil svět. Její nejlepší kamarád, Oskar, je nezvěstný. Všichni věří, že je mrtvý. Vlastě všichni, kromě Oskarova mladšího bratra Stevieho. Meg neví, co si myslet, právě se vrátila z Nového Zélandu, kde měla strávit půl roku. Ve zpětném zrcátku vzpomíná na svého kamaráda, na to, jak ho poznala a jak se jejich neobyčejné přátelství začalo otřásat v základech. Oskar vždycky pekl ty nejlepší jablečné koláče plné naděje, ale bude v tomhle případě koláč stačit?

Jak už jsem psala, Jablečný koláč naděje pro mě byla sázka na jistotu - je to o jablečných koláčích, o přátelství, trochu ještě dětské a navíc s báječnou obálkou. To zní dobře, ne? Jsem vážně ráda, že ani uvnitř jsem se nezklamala. Nalaďte se na sluníčkovou náladu, tohle bude pořádně pozitivní recenze!

Konečně knížka o přátelství!
To je přesně to, co hledám. Snad do všech knížek pro dospívající je poslední dobou zvykem strkat lásku, ideálně ve formě milostného -úhelníku (počet úhlů si doplňte dle libosti). Jablečný koláč naděje je ale tak trochu na půl cesty od literatury pro děti k literatuře pro dospívající a možná právě to mu svědčí, možná právě proto chutná tak akorát, rozhodně není přeslazený. Přátelství tu totiž hraje prim, je tou nejdůležitější proměnnou.

A potom jsme byli nejlepší kamarádi. Bylo to prosté a nevyhnutelné jako škrtnutí sirkou.
Sarah Moore Fitzgeraldová, Jablečný koláč naděje, str. 28

Celý příběh je vyprávěn ve dvou časových rovinách - v současnosti a v retrospektivě. Z počátku je současnost spíše okrajová, protože pro pochopení Oskara, Meg a vůbec všeho, co se stalo, je klíčová právě retrospektiva. Na konci se obě linky spojí v parádní zakončení. Ačkoli se možná budete, stejně jako já, v určitou chvíli obávat, aby konec nebyl uspěchaný vzhledem k nevelkému rozsahu knihy, určitě si oddechnete. Navzdory necelým dvěma stům stran je příběh dynamický tak akorát a velmi dobře rozložený. Ani stránka navíc, ani stránka nechybí.

Není to tak růžové, jak se zdá
Vlastně si myslím, že ohnivá oranžová k příběhu dost dobře sedí. Atmosféra je taková spíše melancholická, ostatně... Hledá se Oskar, bilancuje se zde přátelství, dokonce se objevuje i hra na temnější strunu v podobě Palomy Killealyové, dívky, která se přestěhuje do pronajatého domu Meg, když ta s rodinou odjede na Nový Zéland. Melancholie zde ale rozhodně nezpůsobuje deprese! Nezapomínejte na jablečné koláče, které peče Oskar a které každému, kdo je sní, tak trochu změní život, nalijí do žil novou naději a sílu. Ty koláče jsou zásadní, takže se nebojte, titul s obsahem souvisí dokonale.

Na začátku je spousta otázek, ke kterým je třeba najít odpovědi. O samotném ději se ale mluví vážně špatně, ačkoli se to nejdůležitější dozvíte hned na začátku, věřím, že byste to dopředu vědět nechtěli. Přečtěte si anotaci. A pak si přečtěte i celou knížku a uvidíte, že detektivka to sice není, ale anotaci má kniha parádně vymyšlenou, tak akorát, aby nic neprozradila.

"Co se stalo, Stevie? Co se pro všechno na světě stalo? A proč se všichni chovají takhle? Proč tahle mše? Mše? Tohle by se přece nemělo dělat, pokud není definitivně jisté, že je člověk, za kterého tu mši sloužíš, doopravdy mrtvý. Ne, dokud neexistuje důkaz. A není přece důvod, abychom si mysleli, že je mrtvý. Nebo jo?"
Sarah Moore Fitzgeraldová, Jablečný koláč naděje, str. 14

Jablečný koláč naděje je taková milá jednohubka. Ačkoli je hrdinům jen čtrnáct, rozhodně to není kniha jen pro vaše mladší sourozence. Vyšetřte si dvě hodiny času, připravte si na talířek kus jablečného koláče a pusťte se do čtení. A pokud koláč nemáte, upečte si ho. Věřte mi. Bez něj se číst nedá a když ho mít nebudete, akorát budete nuceni po dočtení zlomit světový rekord v rychlopečení jablečného koláče. Jako já. (Brzy budu v jejich pečení mistr jako Oskar Dunleavy).


Děkuji nakladatelství CooBoo za poskytnutí recenzního výtisku!
(a děkuji své rodině, že jsme doma měli všechny ingredience na jablečný koláč)

8 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Jo, jasně, ty jsi totiž po dočtení hlad neměla a chuť na koláč taky ne :D

   Vymazat
  2. Já mám na sladký chuť pořád. A jak vidíš, přežila jsem :D

   Vymazat
  3. Tady ovšem chybně interpretuješ moji recenzi, já nikde o přežití nebo nepřežití a ani o smrti nemluvím :P

   Vymazat
 2. Pěkná úvodní fotka, těším se na přečtení této knihy, už jen proto, že věk hl. hrdinů se mírně přibližuje mému a také proto, že recenze na tuto knihu slýchám na každém rohu :)

  OdpovědětVymazat
 3. Knihu jsem ještě nečetla, ale musím to napravit :) A upéct před tím jablečný koláč bude nutnost. Mně totiž minulý víkend stačilo přečíst jednu recenzi na tuto knihu a vzápětí jsem připravovala koláč :D

  OdpovědětVymazat
 4. Už se na knihu hodně těším. :)

  OdpovědětVymazat
 5. Toto je jedna krásna recenzia a skvelý tip pre netere. Ďakujem!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!