pondělí 8. června 2015

Hvězdy nám nepřály jako audiokniha? Rozhodně intenzivní zážitek!

S Hvězdy nám nepřály se to má asi takhle: považuji je za průměrnou knížku, průměrný příběh. Ale četla jsem je třikrát. Film miluju a viděla jsem ho pětkrát. Takže logicky přichází na řadu i nová audiokniha, na kterou jsem byla vážně zvědavá...

Následující recenze je psaná původně na blog Neoluxoru, takže má trochu jiný spád než moje běžné recenze.

Po filmovém zpracování se bestseller Hvězdy nám nepřály dočkal i audiopodoby se skvělou Veronikou Kubařovou a neméně skvělým Matoušem Rumlem v hlavních rolích.


Šestnáctiletá Hazel nemá zrovna nejlepší vyhlídky na život – ten její se totiž skládá z návštěv doktorů a podpůrné skupiny, sledování Americké supermodelky a čtení Císařského neduhu od spisovatele Petera van Hautena. Má totiž rakovinu. A vlastně už od života moc nečeká. To se změní, když pozná Augusta Waterse, kluka, který oslňuje nejen svým vzhledem. A takhle vzniká trochu pokřivený milostný trojúhelník mezi Hazel, Augustem a rakovinou. Některá nekonečna jsou sice menší než jiná, ale když zahrnují výlet do Amsterdamu a spoustu lásky, nelze za ně nebýt vděčný.

Román o rakovině nebo o lásce? Příběh Hazel s rakovinou ve čtvrtém stadiu a Augusta, který se „tak trochu potkal s osteosarkomem“ vzbudil ve světě ohromnou senzaci. Jedni knihu milují, druzí všeobecný humbuk nechápou. Pravda nicméně je, že příběh o lásce, které hvězdy zrovna nepřály, má něco do sebe.

Ačkoli Veronika Kubařová není šestnáctiletá, role Hazel se zhostila velmi dobře – a nejen Hazel. Coby vypravěčka vdechla život i ostatním postavám, s výjimkou Augusta. Jímavé vyprávění dostává jiný rozměr než na stránkách knih, obzvlášť díky tomu, že byli interpreti zvoleni výborně. Oba svými hlasy k hrdinům knihy pro dospívající sedí a společně se skvěle doplňují.
Pomyslnou třešničkou na dortu jsou hudební předěly mezi kapitolami a odstavci, které audioknihu jako celek bezvadně doplňují.

Malou vadou na kráse je fakt, že Veronika Kubařová skutečně mluví za všechny vyjma Augusta. Ačkoli intonace např. Petera van Hautena je podařená, vedle mužného Augusta působí ostatní mužské postavy trochu zvláštně. Navíc sám Augustus funguje v rámci celé audioknihy poněkud osamoceně, když má jako jediný „jiný hlas“. Další drobná výtka míří k faktu, že některé části chybí. Pro děj možná nepodstatné, nicméně příběh jako takový, napsaný Johnem Greenem, není zcela úplný.

Hvězdy nám nepřály jsou příběhem, kterému jiná média sluší. Stejně jako film i audio podoba vlévá život postavám a v neposlední řadě i vtipům a z příběhu tak činí mnohem intenzivnější zážitek. Pokud se rozhodnete poslouchat na veřejnosti, připravte se na všudypřítomné zvědavé pohledy, až se budete smát nahlas, zaraženě koukat do zdi a na konci plakat.

Za poskytnutí recenzní audioknihy děkuji společnosti Neoluxor!

2 komentáře:

  1. Já jsem si Hvězdy v audio podobě koupila hned v sobotu na Světě knihy a už je mám taky doposlouchané. Moc se mi to líbilo, Matouš Ruml byl prostě skvělej Augustus a Veronika Kubařová taky odvedla skvělou práci. :)

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!