neděle 24. dubna 2016

Kolonie: Filmový zážitek, ale ne pro slabší povahy

70. léta minulého století, Chile. V zemi zmítané revolučními boji povstal generál Augustus Pinochet a začal svůj "hon na čarodějnice". Odpůrce posílal do Colonie Dignidad, kde je nechával mučit. "Kolonie Důjstonost" se na oko tvářila jako mírumilovné místo, ale ve skutečnosti byla sídlem náboženské sekty pod vedením Paula Schäfera, bývalého nacistického lékaře, pederasta a tyrana, který své "ovečky" izoloval před světem. Jak do Colonie Dignidad jednou vstoupíš, už se ven nedostaneš...

Podle skutečného příběhu Colonie Dignidad byl natočen film Kolonie, který je teď právě v kinech. Mladý novinář Daniel je jednou z tváří socialistické revoluce v Chile, bojovník za prezidenta Allenda. Takže po Pinochetově převratu je přirozeně jedním z těch, kteří se dostanou jako vězni do Colonie Dignidad. Jeho přítelkyně Lena se rozhodne do Colonie vydat dobrovolně, aby svého milého zachránila.

Právě jste se dozvěděli víc informací, než kolik jsem měla já před návštěvou kina. Viděla jsem totiž jen trailer, který je naprosto skvělý, ale ukazuje záběry jen zhruba z prvních dvaceti minut filmu. A slyšela jsem nadšené ohlasy. Věděla jsem, že to bude drsné, ale až tak?


(Ok, viděla jsem polovinu tohohle traileru, možná kdybych se podívala do konce, ušetřila bych si nervy)

Sólo pro tři
Důvod, proč většina lidí chce vidět Kolonii? Emma Watson. Důvod proč chtějí Kolonii vidět ten zbytek? Daniel Brühl. Niki Lauda a Hermiona v jednom filmu, to přece nemůže dopadnout špatně, obzvlášť když proti nim coby nejhlavnější záporák stojí Michael Blomkvist. A opravdu, i když je ve filmu celá plejáda dalších postav, s těmito třemi si naprosto vystačíte. Všichni tři odvádí skvělou práci a vy jim budete věřit každé slovo, každou grimasu.


Kolonie začíná poklidně, téměř jako romantické drama. Lena s Danielem spolu laškují, líbají se, chodí na shromáždění, zase se líbají, fotí a vyvolávají fotky. A pak je převrat a věci se dávají do pohybu. Neuvěřitelnou rychlostí se z laciné romantiky stává film, při kterém si buď rozkoušete prsty do krve anebo strávíte půl filmu s rukama před očima (jako já). V Kolonii se totiž k ženám rozhodně nechovají jako gentlemani, vězně mučí elektrošoky a vůbec je tam silně cítit bezmoc a izolovanost celého objektu.

Přesto je v těchto ohledech film velmi decentní a neamerický - spoustu informací se dozvíte jen z náznaků. Mně to stačilo, asi totiž nejsem dostatečně silná povaha a ačkoli pravidelně v knihách pro dospívající vidím v každém dospělém muži pedofila a vždycky si přeju, aby hlavní postava umřela, v kině takovou odvahu nemám.


Kolonie je film intenzivní, velmi dramatický, strhující. Ale zároveň je to film, který rozhodně nechci už nikdy vidět. Mohla bych mu dát cokoliv od jedné po pět hvězdiček na ČSFD. Musím ale uznat, že je to velký filmový zážitek. Nejhorší na tom všem je, že je to podle skutečné události. Nikoli romantická linka s Emmou Watson a Danielem Brühlem, ale osud Colonie Dignidad, ze které se za celých 40 jejího fungování podařilo uprchnout jen pěti osobám.

Proč na film jít:
- zajímá vás historie
- jste masochisti
- milujete Emmu Watson a/nebo Daniela Brühla

Proč na film nejít:
- jste slabé povahy
- jste děti Michaela Nyqvista a nechcete si tatínka navždycky zafixovat jako ultraslizkého úchyláka


Víte co? Jděte na to a posuďte sami. Ale já jsem vás varovala...

10 komentářů:

 1. No, zajímá mě historie a Emma. Ale už jen ten trailer je fakt síla.

  Díky za tip. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak říkám, půl filmu jsem měla ruce před očima a po filmu jsem prohlásila, že to bylo fakt hrozný a už to nikdy nikdy nechci vidět :D Ale nemohla jsem se od plátna odlepit!

   Vymazat
 2. Porad premyslim jestli na to jit nebo ne a porad nevim :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem asi ráda, že jsem to viděla, jinak bych se totiž o Colonii Dignidad nikdy nedozvěděla. Ale už to nikdy nikdy vidět nechci :D

   Vymazat
 3. Na tento film chci rozhodně jít, protože námět a trailer je skvělý. Navíc jsem zvědavá, jak v roli obstojí Emma Watson :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co se Emmy týče, myslím, že zklamaná nebudeš! :-)

   Vymazat
 4. Ten poslední bod o dětech Michaela Nyqvista mě rozsekal! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Výborně, jsem ráda, že ten vtípek někdo ocení :D

   Vymazat
 5. To zní zajímavé, každopádně Ema Watson v hlavním obsazení mě vážně láká.. :D

  http://boook-planet.webnode.cz/

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!