čtvrtek 18. srpna 2016

O tom, jaké je kamarádit se Smrtí

Co kdyby se u smrtelné postele vaší babičky objevila Smrt? Co kdybyste měli tu možnost vědět o chvilku dopředu, že někdo umře? Smrt a jiné vrcholy mého života vám odpoví, jak se s tím popral její hlavní hrdina Martin.

Martinovi umřela babičky a právě tehdy se mu změnil život – u babiččiny postele stála postava se síťkou na motýly, Smrt. Smrt má radost, že ji konečně někdo vidí a slyší, takže začne Martina navštěvovat… A tak trochu připravovat na to, že by mohl jednou převzít její řemeslo. Jenže to se Martinovi nechce, ačkoliv mu samotná přítomnost Smrti zas tolik nevadí, její úděl je to, s čím se nedokáže smířit. Chce lidi zachraňovat. Jenže Smrt je součástí života a je na Martinovi, aby na to přišel.

Celá kniha je vlastě „two men show“ – kromě Martina má největší prostor Smrt, která oživuje klasický koncept životního příběhu vypravěče. S Martinem se seznamujeme v jeho sedmi letech a sledujeme jeho život až do dospělosti. Některé úseky jsou delší, jiné prolétneme jen tak zběžně, vždy záleží na tom, jakou úlohu v tom kterém období hraje Smrt. I když nepřítomná, vkrádá se do většiny Martinových úvah a ovlivňuje nepřímo jeho rozhodnutí. Martin většinou Smrt akceptuje jako „podivnou kamarádku“ a často dá na její rady, problém ale nastává ve chvíli, kdy se objeví femme fatale a Smrt začne mít zvláštní poznámky.

Smrt je tím nejlepším na celé knize. Glosuje dění a právě toto glosování je posíleno humorem – Smrt totiž existuje už celá tisíciletí a nestíhá sledovat všechny inovace, proto často reaguje velmi vtipně. Díky tomu je depresivní téma o konečnosti života podáno velmi lehce a ani člověku s panickou hrůzou ze smrti nebude čtení této knihy vadit.

Na první pohled jednoduchý humoristický román v sobě ukrývá mnohem víc – jeho poselstvím je, že si každý musí uvědomit, že smrt je nevyhnutelnou součástí života. Smrt je něco, co prostě přijde, dřív nebo později, za každým.

Sebastian Niedlich: Smrt a jiné vrcholy mého života (Ikar, 2016) | přel. Olga Kolečková | 296 s.


Děkuji Neoluxoru za poskytnutí recenzní e-knihy!

8 komentářů:

 1. Jednu knihu o Smrti jsem četla. Byla černorůžová, hrozně vtipná,ale zaboha si nevzpomenu na její jméno. Tohle zní taky dost zajímavě a líbí se mi i ta humorná, odlehčená obálka. Podle mě je super, že knihy o smrti vznikají - prostě umírat se bude, a když se budeme tvářit jinak, stejně s tím nic neuděláme :) Díky za tip, o knížce slyším prvně! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Duše jsou tam totiž v podobě motýlka, takže Smrt chytá motýlky do síťky, když někdo umře, proto ta obálka... A bowlingovou kouli taky pochopíš při čtení :D Bylo to fajn.
   A nedivím se, že jsi o tom ještě neslyšela, vyjde teprve ve středu :D

   Vymazat
 2. Mně to zní spíš jako blbost, ale třeba to nebude špatná knížka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A důvod? To by mě celkem zajímalo :) (Hlavně jestli to tak třeba nepůsobí z mé "recenze" :D)

   Vymazat
 3. Tak o této knížce jsem neslyšela, vidim ji poprvé :)

  Monča / KOSMETIKA PŘÍRODNĚ /

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!