pátek 17. února 2017

Hustý kakao, to je ale knížka!

Překlep a Škraloup jsou skřítci entropíci, žáci 3. třídy ZŠSV (základní školy pro stárnutí věcí). Ve škole se připravují na to, aby mohli pomáhat stárnutí věcí. To je totiž tuze dobrá a důležitá věc – každý předmět je totiž chvíli nový, odporně neporušený, zářící čistotou. A právě entropíci tu jsou od toho, aby to dali do pořádku, aby knihám zohýbali rohy a zamastili stránky, aby botám vytvořili žraloky nebo vám do šatníků vypustili moly. Jejich práce je prostě záslužná, lepší svět je možný jen díky entropii.

Malý Překlep tomu ale chce přijít na kloub. Jasně, nemůže se dočkat, až z něj bude dospělý výsadkář a konečně se podívá do světa lidí a bude moct nechat nějaký pěkný překlep pořádně na očích. Není totiž nic lepšího, než když se váš překlep dostane do nějaké hodně úspěšné knížky! (Třikrát sláva entropíkovi, který propašoval třetí T do slova „Potterovi“ v Kameni mudrců – tenhle pěkný překlep přežil celou řadu dotisků a vydání, skoro dvacet let!)

Jenže jak je možné, že lidem se to stárnutí věcí vlastně vůbec nelíbí? Proč neumějí pořádně docenit, jakou práci si s tím entropíci dávají? Vždyť nové a neporušené věci jsou TAK ošklivé! A co je to ten Zub času? Nebylo by lepší, kdyby vlastně vůbec nebyl? No, a právě tomu se Překlep rozhodne přijít na kloub. A právě díky Překlepovi se malí čtenáři dozví, jak je to s tím stárnutím věcí a jestli je vůbec tak potřeba, jak si entropíci myslí.

Překlep a Škraloup je knížka, kterou jsem zaznamenala hned kolem vydání, na podzim loňského roku. Vím, že byl křest (na který jsem původně chtěla jít, ale nakonec z toho nějak sešlo…), ale ke knížce jsem se shodou náhod a okolností dostala pořádně až teď. Velký formát, ale tenká knížka, černobílé desky připomínají všechny ty antistresové omalovánky (které nenávidím, ale po přečtení Překlepa a Škraloupa mám prostě chuť si ty desky vybarvit!). A ještě mi řekněte, že byste tuhle knížku nutně nepotřebovali v době, kdy jste sami byli malí - v té by se přece čmáranice voskovkami ztratily!


Kromě toho je v knize nepřeberné množství nádherných ilustrací! A jako malý bonus je tu cosi jako dospělácký poznámkový aparát. Jen místo vysvětlivek k textu obsahuje vyobrazení a popis nejrůznějších vynálezů – znáte třeba vteřinové rozlepidlo, dělo na chuchvalce nebo parní dvoutaktní čokoflekovač? A ani nemusím připomínat, že se šmodrchátkem sluchátkových kabelů tu a tam do styku přicházíme všichni (a entropíci odpovědní za zamatlané brýle jsou u mě jako doma).

Dá se říct, že v první části knihy nás Překlep seznamuje se světem entropíků. Ukazuje nám většinu těch šikovných udělátek a taky nám vypráví o tom, co všechno se učí ve škole. Je to taková předehra pro to opravdové dobrodružství, které přichází vzápětí.

Když čtu takové knížky, vždycky lituju, že je bratrovi už 13. Tak ráda bych si s ním četla a nahlas se smála všem překlepům a vynálezům, které podporují proces stárnutí věcí. Tohle je totiž přesně ta knížka, u které se budou děti lámat smíchy stejně jako jejich rodiče (nebo starší sourozenci), která je napínavá, hravá a zároveň poučná. Prostě pěkná a chytrá dětská knížka. Albatros opět odvedl záslužnou práci, protože dokud vycházejí Překlepové a Škraloupové, je na světě hezky.

Tomáš Končinský a Barbora Klárová: Překlep a Škraloup (Albatros, 2016) | il. Daniel Špaček | 122 s.

6 komentářů:

 1. Jo, tohle je knížka, po který chodím pokukovat pokaždý, když jsem v práci. A dost uvažuju, že ji koupím svým hypotetickým neexistujícím dětem (rozuměj sobě :D ). Zpracovaná je krásně a je fajn vědět, že i ten příběh je milý :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já myslím, že to oceníš víc než ty neexistující děti!

   Vymazat
 2. Na nic nečekat a obal vybarvít, obálka byla přesně za tímto účelem vytvořená. A také prosím symbolicky udělat oslí roh na straně 67. Děkuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jasně, hned jak se mi vrátí ze zápůjčky, provedu! :)

   Vymazat

Komentáře jsou ověřovány pomocí kódu!
Konstruktivní kritiku přijímám s úsměvem. A pokud použijete profil "Anonymní", na konci komentáře se podepište, díky moc!